Kvůli práci v zahraničí nemůže rodina úplně přijít o rodičovský příspěvek

01.12.2015 21:46 | Zprávy

Vyplácení rodičovského příspěvku u rodin využívajících možnosti příhraničního zaměstnání stále provázejí problémy. Veřejná ochránkyně práv se opakovaně setkává s případy, kdy rodina v České republice nedostává žádný příspěvek v důsledku „sporů“ o to, kdo ho má vyplácet.

Kvůli práci v zahraničí nemůže rodina úplně přijít o rodičovský příspěvek
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Ochránkyni se sice daří pomáhat rodičům, kteří se na ni s tímto problémem obracejí, ale ani náprava v jednotlivých případech zatím nepřináší systematickou změnu praxe. K řešení by podle ochránkyně přispělo např. důkladné proškolení zaměstnanců poboček, které se s příhraničním zaměstnáváním setkávají.

Problém lze dobře ilustrovat na jedné z posledních úspěšně vyřešených stížností rodiny z Ústeckého kraje. Matce dítěte byl v ČR přiznán a vyplácen rodičovský příspěvek. Poté, co doložila, že otec začal dojíždět za prací do Německa, úřad práce určil, že příslušným k výplatě rodičovského příspěvku se stává Německo.

Výplatu dávky zastavil a odkázal matku, ať si o ni požádá v Německu. Dítěti však bylo v této době přibližně 18 měsíců a v Německu se rodičovský příspěvek vyplácí pouze do 14 měsíců věku. Matka tedy nedostávala rodičovský příspěvek ani z Německa, ani z České republiky.

Postup úřadu práce považuje veřejná ochránkyně práv za nesprávný. Podle evropských koordinačních nařízení mělo sice Německo přednostně vyplácet rodičovský příspěvek z důvodu výdělečné činnosti otce dítěte v Německu, ale sekundárně měla tuto povinnost i Česká republika z důvodu bydliště dítěte. Úřad práce měl sám aktivně kontaktovat příslušný německý orgán a předat mu žádost o přiznání rodičovského příspěvku. V případě, že německý orgán nereagoval a nezačal dávku vyplácet, měla Česká republika prozatímně poskytovat dávku do doby vyřízení věci v Německu a finanční vyrovnání následně řešit s německým orgánem.

Jelikož se rodičovský příspěvek v Německu vyplácí pouze do 14 měsíců věku dítěte, lze předpokládat, že rodina neměla na dávku v Německu již nárok. Úřad práce tak měl v souladu s českými právními předpisy vyplácet matce zbývající rodičovský příspěvek až do u nás stanoveného limitu 220 000 Kč.

Úřad práce po šetření veřejné ochránkyně práv přislíbil obrátit se neprodleně na příslušnou instituci v Německu, aby ověřil nárok matky na rodičovský příspěvek z Německa. Následně rozhodne o doplatku rodičovského příspěvku z České republiky z důvodu bydliště dítěte.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Dětské prohlídky s Medvědem Brunem v jeskyni Výpustek

20:16 Správa jeskyní: Dětské prohlídky s Medvědem Brunem v jeskyni Výpustek

Letošní dlouhé zimní prázdniny si rodiče s dětmi mohou zpestřit návštěvou jeskyně Výpustek u Křtin v…