Československo a Varšavská smlouva
Přednáška osvětlí základní trendy, které mezi lety 1955-1991 formovaly československé postoje vůči politickým a vojenským strukturám Moskvou ovládané aliance.
Kdy: čtvrtek 12. ledna 2017 od 17 hodin
Kde: Ústav pro studium totalitních režimů, Siwiecova 2, Praha 3
přednášející: Matěj Bílý, historik ÚSTR
České veřejnosti se v souvislosti s organizací Varšavské smlouvy vybavuje především potlačení pražského jara armádami pěti členských států paktu v srpnu 1968, případně mediálně atraktivní témata, například dislokace sovětských jaderných střel na území členských států aliance či z kontextu studené války často vytrhnuté plány na vojenskou ofenzívu do západní Evropy. Poměr Československa vůči Varšavské smlouvě byl přitom výrazně komplexnější a dynamičtější. Uvedená aliance nezasahovala pouze do vývoje studené války - byla nepochybně důležitou součástí mocenské reality tehdejší sovětské zájmové sféry v Evropě. Jejím prostřednictvím mnohdy docházelo k ovlivňování významných procesů odehrávajících se v tzv. východním bloku.
https://www.ustrcr.cz/akce/
Křesťansko-konzervativní politika a publicistika v českém zahraničním protikomunistickém odboji 1948-1968.
Kdy: čtvrtek 26. ledna 2017 od 17 hodin
Kde: Ústav pro studium totalitních režimů, Siwiecova 2, Praha 3
Přednášející: Jan Cholínský, historik ÚSTR
Přednáška podrobněji představí Simeona Ghelfanda (politický filosof a žurnalista, zakladatel Křesťansko-demokratického hnutí, vydavatel časopisu Rozpravy), Josefa Kalvodu (předseda Křesťansko-demokratického hnutí, vydavatel časopisu Křesťanská demokracie) a Radka Kleina-Jánského (redaktor a hlavní politický komentátor chicagského časopisu Zpravodaj).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva