Stav dřevin nejprve posoudil arborista, následně se k němu vyjádřily také orgány státní správy. „V srpnu jsme odstranili suché větve, které ohrožovaly bezpečnost lidí. Provedli jsme také zdravotní řez a v některých případech i vazbu kosterních větví pro zpevnění koruny stromů,“ uvedl Zdeněk Ingr, specialista ochrany přírody na Krajském ředitelství Lesů ČR v Brandýse nad Labem. Zlepšila se tedy stabilita i zdravotní stav památných stromů, které se zachovají i jako biotop pro další organismy vázané na dříví - například pro kovaříky, roháče obecného, páchníka hnědého a jiné druhy.
Památné stromy jsou mimořádně významné, zpravidla neobyčejně vzrostlé dřeviny vysokého věku, které rostou v obcích, městech i ve volné krajině. V České republice je jich aktuálně téměř šest tisíc. Ministerstvo životního prostředí poskytuje dotace na jejich ošetření z Programu péče o krajinu, podprogramu pro zlepšování dochovaného přírodního a krajinného prostředí, respektive Péče o památné stromy, jejich skupiny a stromořadí.
Základní informace o významných a památných stromech na pozemcích spravovaných Lesy ČR naleznete zde.
Více se dočtete například také zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva