Zvláště chráněné území spravované podnikem Lesy České republiky navštěvují především lázeňští hosté. Přestárlé dřeviny, zejména buky, duby, habry, javory, lípy, akáty, ale i jilmy a jasany jsou pro ně nebezpečné. Stromy se tedy musí ošetřit a některé pokácet. „Opatření zvýší bezpečnost na turistických stezkách. Stav dřevin ale vždy napřed posoudí odborný projektant,“ uvedl Dalibor Šafařík, krajský ředitel podniku Lesy ČR z Brna.
Vzhledem k ochraně území zůstane na místě část dřevní hmoty ze stromů osídlených vzácným hmyzem, například kovaříkem, nebo dutinovými živočichy jako je netopýr černý. Lesníci tu vysadí 4 262 sazenic různých dřevin, zejména keřů, jako je břečťan obecný, hloh obecný či kalina obecná a také stromů, například jeřábu břeku. Kromě uzavřeného vstupu do parku se omezí také pohyb osob na přilehlém nábřeží Bečvy. Nebezpečný prostor bude viditelně označen.
V lokalitě nad Bečvou je chráněno přibližně sedm hektarů lesních porostů. Ve smíšených lesích rostou lípy, duby a javory, dominuje však buk lesní a dub zimní. Porosty narušovaly od poloviny minulého století parkové úpravy, takže v nich nyní rostou i nepůvodní dřeviny. V lesích se však udržely také chráněné druhy bylin i kapradin, a tak to i zůstane.
„Během ošetřování stromů zachováme přírodě blízká lesní společenstva a projekt neovlivní ani výskyt ohrožených druhů rostlin, hub či živočichů,“ pokračoval Šafařík. Podnik respektuje chráněné území také tím, že v tamějších porostech běžně lesnicky nehospodaří. Zasahuje jen tehdy, pokud například stromy poškodí silný vítr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva