V lednu Lesy ČR evidovaly krádeže 450 metrů krychlových a škodu dosahující v tržních cenách bezmála 1,2 miliony korun. Téměř polovinu objemu zloději odcizili v severních Čechách, kde pokračuje kůrovcová kalamita - celkem 208 metrů krychlových a způsobili škodu přesahující půl milionu korun. „Ve všech regionech jsme rozmístili na odvozních cestách a u skládek dříví digitální snímače. Permanentně monitorují veškerý pohyb a přenášejí informace o změně polohy klád. Ty pak předáváme policii,“ popsal opatření generální ředitel podniku Dalibor Šafařík.
Dříve se fotopasti využívaly zejména k monitoringu zvěře, dnes je ale lesníci instalují především ke skládkám dříví. Fotí bezhlučně a snímají i v noci. „Naše zařízení zachycují jakýkoli pohyb v zaměřeném prostoru v dostatečné kvalitě i poměrně velké vzdálenosti a snímky hned odesílají na mail nebo telefon. Ostré jsou i večerní a noční fotografie včetně několika sériových záběrů za sekundu,“ uvedl bezpečnostní ředitel Lesů ČR Leopold Kelnar.
Takzvané lokátory nebo GPS čipy podnik neznatelně instaluje pod kůru uskladněných stromů. Tento drobný přístroj v sobě nese modul pro určování polohy podle navigačních satelitů a datový modem, který posílá polohová data na mobilní zařízení. „Okamžitě tak víme o pohybu a místě, kde se aktuálně dříví nachází. Tyto podklady, pokud jde o krádež, předáváme policii,“ doplnil Kelnar.
Kvůli ochraně dříví také přibývají na lesních cestách závory a lesníci s dopravními policisty využívají společnou mobilní aplikaci s údaji o trase kamionu i fotografií naložené odvozní soupravy.
Podnik ale krádežím předchází i celorepublikovou nabídkou dříví prodávaného veřejnosti za příznivé ceny, které se nezměnily od loňského dubna. Ceník i regionální kontakty naleznete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva