Hnízdo umístěné 25 metrů nad zemí v koruně modřínu obývala v opočenské oboře tři mláďata výra velkého. V dubnu však všechna mláďata z hnízda vypadla. V té době ještě nebyla schopna letu. Jedno uhynulo hned, druhé později, zřejmě na vnitřní krvácení, které mohl způsobit otrávený potkan, jeden z těch, jimiž výři svá mláďata živili. Jak to bylo, se ale můžeme jen dohadovat. „Do koruny stromu jsme umístili umělé hnízdo s větvemi pro poslední mládě,“ popisuje Petr Zvolánek z podniku Lesy ČR, který se o mládě spolu s oborníkem Vladimírem Jirkou pod záštitou podniku Lesy ČR a Záchranné stanice v Pátku u Poděbrad staral. Mládě vyšetřili počátkem června veterináři. Podle nich dokáže už samo vzlétnout a uživit se. „Předpokládáme, že na něj budou alespoň dva měsíce ještě dohlížet rodiče,“ uvedl odborník na dravé ptáky Petr Zvolánek.
Dnes byl krátce před polednem malý výr vypuštěn na svobodu – v opočenské oboře, kde se vylíhl, spadl z hnízda a přežil několik měsíců, než sám dokázal vzlétnout. Přežil také díky starostlivosti lesníků. „Budeme ho nadále sledovat pomocí minivysílačky. Ze signálů poznáme, kde se výr nachází a zda se dokázal bez úhony vrátit zpět do lesa,“ dodal Zvolánek.
Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva