„Na jaře se zalesňuje po rozmrznutí půdy - nejvíce v dubnu, kdy nehrozí mrazy a sazenice ještě nejsou narašené. Podzimní práce trvají od září do poloviny listopadu. Vždy ale záleží na počasí, nesmí mrznout,“ vysvětlil Václav Lidický, výrobně-technický ředitel státního podniku Lesy ČR. Z jehličnanů se nejčastěji sázejí smrky, a to tři až čtyři tisíce kusů na hektar. Z listnatých pak buky a duby, a to osm až deset tisíc kusů na hektar. Loni bylo ve státních lesích vysazeno 53 milionů sazenic. Tedy o sedm milionů méně než v roce 2014. „Státu totiž ubylo v souvislosti s církevními restitucemi přes deset procent lesní plochy,“ uvedl generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád.
Letos plánují státní lesníci výsadbu 50 milionů sazenic na osmi tisících hektarech. „Sazenice mohou být teoreticky pěstované v celé republice, ale rozhodující je jejich původ. U většiny dřevin, zejména u borovice, nelze sbírat osivo v nížinách a z něj vypěstované sazenice sázet na horách. Strom by se jiným podmínkám nemusel přizpůsobit,“ dodal výrobně-technický ředitel Lidický. Na dalších třech tisících hektarech by mělo letos dojít k tak zvané přirozené obnově, tedy růstu semenáčků ze semen spadlých přímo ze stromů.
Kvůli suchu loni uhynulo ve státních lesích 20 až 30 procent nových sazenic, ztráta na zalesňování byla vyčíslena na 125 milionů korun. Loňské extrémní počasí ovlivnilo také kvalitu semen lesních dřevin. V květnu stromy kvetly, ale vlivem sucha plody nedozrály. Zejména u listnáčů byla semena hluchá. Stromy také málo rostly a prospívaly. Byly oslabené, a tedy náchylnější k poškození, například václavkou, kůrovci či hlodavci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva