Životu nebezpečné souše ohrožují v centrální části Boubína turisty. Oblast je tedy uzavřená, vstup zakázán, a to zřejmě tak dlouho, než se souše rozpadnou nebo zlomí. Může to trvat léta. Lesníci tedy vytipovali 21 souší, lemujících modrou a zelenou turistickou trasu k Boubínskému jezírku, a svůj záměr ji zpřístupnit představili počátkem června státní správě lesů, správcům národního parku i Klubu českých turistů. Dnešní žádost podali s tím, že od správců parku očekávají i doporučení vhodné metody postupu.
„Souše jsou nebezpečné a mohou se kdykoli vyvrátit nebo zlomit, třeba i v bezvětří. Boubín a jeho centrální část včetně jezírka je ale přírodním unikátem, který by měl být alespoň z části přístupný veřejnosti. Proto se snažíme vyjednat se správou národního parku podmínky, které umožní přístup návštěvníků k jezírku, aniž by byli v ohrožení,“ řekl ředitel Lesního závodu Boubín Miloš Juha.
V celé uzavřené zóně jsou stovky souší, ale právě na této vytipované trase je jich jen minimální počet, který nemůže ovlivnit celkový vývoj pralesa. Z biologického hlediska pouze urychlí přírodní proces, jehož výsledkem bude zlomení a pád souší. „Povolení zásahu má smysl pouze tehdy, pokud se bude týkat všech jednadvaceti souší. Jinak zůstane cesta nebezpečná. Nic nevyřeší ani informační tabule, které na riziko jen upozorní,“ dodal Juha.
Vstup do oblasti v dubnu zakázal Městský úřad ve Vimperku na tři měsíce, podle zákonné dikce. Pokud budou kůrovcová suchá torza ohrožovat návštěvníky i nadále, Lesům ČR nezbude, než kvůli zajištění ochrany životů opakovaně žádat státní správu o prodloužení zákazu vstupu v celé dosud uzavřené zóně - Boubínské jezírko najdete na mapět ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva