Lesy ČR obnovují lesní kaple, jednu vysvětí na Sokolovsku kraslický děkan

15.06.2017 13:38 | Zprávy

Zděnou výklenkovou kapli se žulovým oltářem a betonovými lavicemi postavily Lesy ČR na místě někdejší kaple Božího Těla nedaleko obce Kostelní na Sokolovsku v Karlovarském kraji. Stavba přišla na milion korun bez DPH. V sobotu 17. června ji vysvětí kraslický děkan a vikář sokolovského vikariátu Peter Fořt.

Lesy ČR obnovují lesní kaple, jednu vysvětí na Sokolovsku kraslický děkan
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

„Nedochovalo se ani torzo původního objektu. Boží muka ho mají připomínat,“ řekl Miroslav Rozner, krajský ředitel Lesů ČR z Karlových Varů. Sobotní slavnost začíná ve 13 hodin na parkovišti u přírodní památky Vysoký kámen. Odtud se vydá průvod k výklenkové kapli, kterou vysvětí kraslický děkan. Na místě budou i trubači z Lesů ČR a malé občerstvení. Všichni jsou zváni.

S obnovou zničených duchovních památek začaly státní podnik Lesy ČR i Ministerstvo zemědělství před dvěma lety. „Díky našemu dotačnímu programu zaměřenému na obnovu a udržování kulturního dědictví se podařilo opravit desítky soch, křížových cest, kapliček i historických zemědělských objektů, jako jsou sýpky nebo špýchary. Aktivitu Lesů ČR tedy vítám,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. V loňském roce například Lesy ČR v Libereckém kraji stabilizovaly a obnovily Wallerovu kapličku zvanou též Rádelská u říčky Mohelky u obce Rádlo. U křižovatky lesních cest u Nové Louky obnovily a nechaly vysvětit také Gahlerův kříž z roku 1843. Památku však minulý týden poškodili vandalové a kříž odcizili.

Více o kapli na Sokolovsku i bývalé osadě Kámen

Původní kaple Božího Těla byla postavená v bývalé osadě Kámen, kde se našly posvěcené hostie, ukradené v roce 1805 z kostela sv. Jiljí v Kostelní. O krádeži se píše ve farní kronice: V noci z 22. na 23. listopadu roku 1805, když kostelní hudebníci v hostince oslavovali svůj svátek svaté Cecilky, ukradli lupiči kostelní svaté nádoby. S nimi pak utekli směrem k Sasku. V blízkosti Vysokého kamene vysypali posvěcené hostie do sněhu. Po třinácti dnech je tam lidé našli nepoškozené. Tehdejší farář Krippner za doprovodu mnoha věřících hostie posbíral a odnesl domů. Kolem místa nálezu nechal postavit dřevěné ohrazení a začal obstarávat peníze na stavbu kapličky. Ze všech obcí farnosti, ale hlavně z Kraslic se sešlo tolik finančních darů, že se kaple mohla v roce 1817 na severním konci Vysokého kamene postavit.

Osada Kámen se na začátku 20. století stala oblíbeným výletním místem díky nedalekému skalnímu útvaru Vysoký kámen. Na jeho severním konci byla roku 1817 postavena kaplička, na níž se složily všechny farnosti Kraslicka. V padesátých letech 20. století byla zbourána, stejně jako větší část místních usedlostí při zřizování hraničního pásma. Vysoký kámen láká turisty i dnes, protože skýtá z nadmořské výšky 773 metrů pohled na celé Chebsko i do sousedního Vogtlandu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Třináctý plat naplánovalo letos přes 40 procent zaměstnavatelů

11:14 HK ČR: Třináctý plat naplánovalo letos přes 40 procent zaměstnavatelů

S třináctým platem mohli na konci letošního roku počítat zaměstnanci ve 41,8 % firem zapojených do p…