„Vycházíme z doporučení Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky a Ústavu pro výzkum lesních ekosystémů, jejich analýzy statistických údajů o vývoji klimatických podmínek, zejména pak dlouhodobých změn průměrných teplot vzduchu i vodní bilance a návrhů účinných adaptačních opatření. Souvisejí se zvýšeným rizikem sucha a stresu porostů na konkrétních stanovištích,“ řekl Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR.
Spravované pozemky podnik rozčlenil podle míry rizika stanoviště a jejich naléhavosti adaptace do tří kategorií. Opatření se týkají pěstování druhově pestrých lesních porostů, různorodého hospodaření s využíváním přírodních procesů, úpravy stavů zvěře umožňující maximálně využívat přirozenou obnovu lesů a všechny druhy dřevin vhodné pro konkrétní stanoviště, ochrany lesního prostředí i biodiverzity a obnovy vodního režimu.
„Strategické postupy aplikujeme v každodenní praxi, abychom zachovali lesy s jejich funkcemi, zejména produkční, vodoochrannou, půdoochrannou i rekreační,“ připomněl Šafařík.
Stanou se také součástí lesních hospodářských plánů, základních dokumentů lesnického managementu.
Projekt spolufinancovaly Norské fondy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva