Opět je to pták, tentokrát ale jde o malého pěvce. Nedávno jsme psali o tom, že z mláďat pěvců každoročně přijímáme nejvíc kosů a sýkor, a byl to právě jeden takový malý kos černý z lesoparku Cibulka v pražských Košířích, který se stal naším letošním 2000. pacientem. Do stanice se dostal v pátek 11. června spolu se svým stejně starým sourozencem.
Obě kosí ptáčata se našla na zemi pod stromy. Byla ale ještě tak malá, že z hnízda rozhodně nevyskočila sama dobrovolně. Pravděpodobně jim k tomu někdo „pomohl“ (nejspíš šlo o ptačího či savčího predátora). Naštěstí ale nebyla nijak vážně zraněná a díky intenzivní vykrmovací “kúře”, kterou u nás ptáčatům ordinujeme, hezky rostou. Brzy je spolu s dalšími kosími dorostenci přesuneme do venkovní voliéry, kde budou trénovat létání a připravovat se na návrat do přírody.
Loňského 2000. pacienta jsme přijali 4. června 2020 a bylo jím mládě sýkory koňadry. Letošní 2000. pacient se tak o 7 dní „opozdil“, což bylo pravděpodobně dáno nezvykle studeným jarem, které letošní hnízdní sezonu o několik týdnů posunulo. I tak jsme ale letos přijali již 36 kosích mláďat a 85 mláďat sýkor. To navíc rozhodně nejsou konečná čísla, neboť kosi i sýkory často hnízdí i dvakrát za rok. Každoročně pečujeme o zhruba 100 kosích a 120 sýkorčích mláďat.
Aby těchto malých ptačích pacientů v záchranných stanicích skončilo co nejméně a ptačí rodiny mohly zůstat pohromadě, dokud to ptáčata potřebují, dávejte prosím pozor:
- při prořezávání keřů či stromů – mohou v nich být hnízda s ptačími mláďaty,
- na své domácí mazlíčky – máte-li na zahradě ptačí mláďata, která právě opustila hnízdo, ideálně své psy i kočky na několik dní zavřete doma (nebo je pouštějte ven jen tehdy, když na ně můžete po celou dobu dohlížet),
- při stavbách či rekonstrukcích domů – hnízdo s ptačími mláďaty se může nacházet například pod střechou, na trámu či ve skulině ve zdivu.
Uvidíte-li ptačí mládě, o kterém si myslíte, že vypadlo z hnízda nebo že potřebuje pomoc, zavolejte do záchranné stanice a poraďte se s ní o dalším postupu (naše pohotovostní linka je 773 772 771). Teprve potom konejte. Mnoho ptačích mláďat lidé „zachraňují“, aniž by pomoc skutečně potřebovala. Jak poznat, zda ptačí mládě potřebuje pomoc, ukazuje i náš jednoduchý návod.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.