Dotace jsou určeny zejména na zadržování vody v krajině, péči o biotopy a zvířata, prevenci odpadů, ekologickou výchovu, včelařství a nově i podporu zemědělství a lokální produkce. Rozhodnutí krajského zastupitelstva, zda žadatelé uspěli, by mělo být známé do konce června.
„Došlo k úpravě struktury dotačního fondu v oblasti životního prostředí a zemědělství. Zavedli jsme nový program pro podporu menších zemědělců a lokální potravinářské produkce. Financování enviromentální výchovy se také změnilo, částečně je z dotačního fondu, ale větší část financování tohoto sektoru se bude soutěžit. Přitom jsme zachovali podporu pro všechny dříve podporované oblasti, které přispívají ke zlepšování stavu krajiny a přírody v Libereckém kraji. Pokud budou žadatelé potřebovat pomoci s vyplněním, jistě se můžou obrátit na úředníky Libereckého kraje nebo přímo na mě,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.
Přehled jednotlivých programů:
8.1 Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (celkem 1.400.000 korun) se zaměřením na činnost regionálních ekocenter, škol a informačních center. Příjem žádostí bude od 1. 2. do 28. 2. 2021. V roce 2021 kraj z tohoto programu podpořil například provoz informačního centra u rybníku Věžák v Českém ráji, které připravilo výstavu a osvětové akce pro veřejnost.
8.2 Podpora ochrany přírody a krajiny (celkem 3.000.000 korun) se zaměřuje na krajinářsky významnou zeleň, drobné památky, péči o biotopy, záchranné programy a útulky. Za peníze z tohoto programu se v minulosti například ošetřily Jeřmanické lípy nebo obnovil křížek s Beránkem v Horní Řasnici.
8.3 Podpora zemědělství, včelařství a lokální produkce (celkem 3.000.000 korun) bude směřována na výměnu starých úlů za nové, které mají výrazně větší efektivitu léčení. V zemědělství budou podporovány projekty s odpovědným přístupem k přírodě a krajině a v oblasti lokální produkce se podpora soustředí na zemědělce, kteří zpracovávají vlastní produkci, a na potravináře či výrobce krmiv, kteří prodávají své výrobky koncovým zákazníkům v místě produkce a tím přispívají k udržení a zlepšení kvality života na venkově.
8.5 Podpora předcházení vzniku odpadů a využití bioodpadů (celkem 2.000.000 korun) na vznik a provoz tzv. RE-USE center, bezobalových prodejen, opraváren, pořízení kompostérů, gastrokompostérů či štěpkovačů a dalších aktivit podporujících předcházení vzniku odpadů. V letošním roce kraj z tohoto programu podpořil například nákup zahradních kompostérů pro občany a vermikopostéru pro školu v Čisté u Horek.
8.6 Podpora retence vody v krajině (celkem 9.500.000 korun) pro protierozní opatření, vodní prvky v krajině i modro-zelená opatření v obcích. Často se jedná o kombinaci tůní, zadržení dešťové vody a dalších prvků, které vedou ke zpomalení odtoku, zlepšení mikroklimatu a biologické i estetické hodnoty místa. V roce 2021 se za finanční prostředky z tohoto programu například vybudovaly malá vodní nádrž a tůně pro zadržení vody a podporu biodiverzity na Světlé v k. ú. Hřensko nebo se dokončil projekt Vracíme vodu lesu v Libereckém kraji.
Konkrétní informace jsou na dotačním webu kraje ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva