Součástí nálezu je celkem 160 pražských grošů (41 vyrazili raziči za vlády Václava II., 118 pochází z doby panování Jana Lucemburského, původ jedné mince není doposud upřesněn). Vzhledem k tomu, že se nejedná o nález během archeologického výzkumu, má nálezce dle památkového zákona nárok na odměnu, kterou mu ve výši deseti procent kulturně-historické hodnoty vyplatí Krajský úřad Libereckého kraje.
Finanční částku poskytne úřad na základě znaleckého posudku, který vypracovalo Numismatické oddělení Národního muzea. Kulturně-historická hodnota nálezu činí 684.600 korun. Dle současné legislativy má nálezce právo na nálezné do výše 10 %, v tomto případě na 68.460 korun.
Jako motivaci pro další potencionální nálezce se Liberecký kraj rozhodl nad rámec zákonné povinnosti vyplatit nálezci mimořádnou odměnu ve výši dalších 10 % z kulturně-historické hodnoty nálezu formou finančního daru, který činí rovněž 68.460 korun.
„Dar poskytnutý Libereckým krajem je mimořádným poděkováním za odevzdání nálezu, protože ve smyslu památkového zákona jsou mince majetkem Libereckého kraje a zůstanou ve sbírce pod správou Muzea Českého ráje v Turnově. Chceme motivovat další nálezce k zákonnému postupu a k odevzdávání archeologických nálezů, které tak neskončí v soukromých sbírkách,“ uzavřela Květa Vinklátová, členka Rady Libereckého kraje pro resort kultury, památkové péče a cestovní ruch.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva