Pedagogové a někde i žáci se pustili do šití textilních roušek, do výroby komponent k urychlení jejich výroby na 3D tiskárnách i do další pomoci. „Jsem rád, že máme v kraji obětavé studenty, kteří neváhají v této nelehké době pomáhat tam, kde je to třeba. Za to si zaslouží velké poděkování,“ prohlásil Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.
Textilní ústenky vyrábí střední školy napříč celým krajem. Střední odborná škola Jablonecká v Liberci se věnuje spíše tradičním postupům. Manufaktury a šicí dílny na internátu, odborném výcviku a odloučeném pracovišti ušily roušky nejen pro zaměstnance, ale také zhruba 300 kusů pro nemocnici v Liberci a charitu v Chrastavě.
Velmi rychle se do šití roušek zapojila také Integrovaná střední škola v Semilech, která již předala městu Semily 300 látkových roušek a v šití pokračuje dál. Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Liberci, Střední zdravotnická škola v Turnově, Střední škola gastronomie a služeb Liberec, nebo Gymnázium Mimoň se podílí na výrobě ústenek, zejména pro potřeby zaměstnanců zdravotních a sociálních služeb.
Šití roušek obstarává rovněž Střední škola gastronomie a služeb v Liberci. „Šest žáků dobrovolníků druhého a třetího ročníku se svými učiteli odborného výcviku a ostatními učiteli ušili jen do minulého pátku 1500 roušek,“ informoval ředitel Školy Zdeněk Šlaich.
Průmyslové a uměleckoprůmyslové školy pomáhají také zrychlit šití látkových roušek. Na 3D tiskárnách tisknou zakladače šikmého proužku, který usnadňuje švadlenám výrobu roušek. Program pro 3D tiskárnu poskytla školám bezplatně soukromá firma, na jeho inovaci následně spolupracovaly Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově a Střední průmyslová škola v České Lípě. Nyní jej školy vyrábí pro vlastní improvizované šicí dílny i pro další odběratele.
Případným zájemcům vyrobí zakladač šikmého proužku například Gymnázium Dr. Antonína Randy v Jablonci nad Nisou, Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola v Jablonci nad Nisou, Integrovaná střední škola ve Vysokém nad Jizerou, Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola v Novém Boru, Střední průmyslová škola textilní v Liberci i další střední školy.
Unikátní zakázku přijala Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola Masarykova v Liberci. „Už jsem slíbil minulý týden naše tiskové kapacity kolegům z ČVUT, běží zde akce Tisk adaptérů pro vojenské filtry pro použití ve zdravotnictví,“ říká ředitel školy Jaroslav Semerád. „Do 3D tisku komponent pro ochranné štíty jsme se zapojili rovněž, v tuto chvíli probíhají tisky zkušebních prototypů a z přispění dalších pedagogů máme i fólie pro vznikající ochranné štíty, tým 3D tisku odhaduje v tuto chvíli možnost výroby zhruba padesáti kusů,“ sdělil Jan Hásek, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodu.
Školy v Libereckém kraji pomáhají podle svého vybavení i zaměření. „Roušky sice nešijeme – nejsme na to vybaveni, ale rozvážíme hygienický materiál do školských zařízení Libereckého kraje,“ řekl ředitel Střední školy a Mateřské školy Na Bojišti v Liberci Zdeněk Krabs. Jeho škola dala krizovému štábu Libereckého kraje k dispozici tři vozidla i s řidiči. Nyní rozváží dezinfekce a roušky do dětských domovů a mateřských a základních škol určených k péči o děti v kraji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva