„Zprávu o zdraví aktualizujeme každý rok. Je pro nás důležitým signálem o tom, jak si v Libereckém kraji žijeme, v čem je třeba zapracovat na prevenci a jak snížit rizika některých chorob,“ uvedl Vladimír Richter, člen rady kraje pro resort zdravotnictví.
„Zákon o ochraně veřejného zdraví ukládá zajišťovat minimálně jednou za 5 let hodnocení zdravotního stavu obyvatelstva regionu z hlediska všech aspektů. Na základě zhodnocení získaných dat se určují priority k řešení problémů a nastavuje se směřování navazujících cílů zdravotní politiky. Důvod, proč je tato povinnost zakotvena v legislativě a není dobrovolná je ten, že zdravotní stav obyvatel je měřítkem vyspělosti daného státu, má výrazný ekonomický potenciál a je základem pro další úspěšný rozvoj společnosti,“ dodala Jana Loosová, ředitelka Krajské hygienické stanice Libereckého kraje se sídlem v Liberci.
Ze Zprávy o zdraví v Libereckém kraji 2020 mimo jiné vyplývá:
- Střední délka života trvale roste, v současnosti dosahuje v Libereckém kraji u žen necelých 82 let a u mužů 76 let, což je lehce pod celorepublikovým průměrem.
- Nejčastější příčinou úmrtí jsou nemoci oběhové soustavy, druhou nejčastější jsou pak novotvary následované nemocemi dýchací soustavy. Na kardiovaskulární onemocnění umírají muži ve větší míře než ženy.
- Počet léčených osob s hypertenzí v kraji stejně jako v celé republice roste. Nově zjišťované statistiky o akutních infarktech myokardu a mozkových mrtvicích zaznamenávají u obyvatel Libereckého kraje nevyšší počty z celé České republiky.
- Celkem 7 % žen a 5 % mužů trpí nádorovým onemocněním. Na 1.000 obyvatel připadá ročně 9,5 nových případů u mužů a 8,7 nových případů u žen.
- V roce 2018 mělo diabetes mellitus v Libereckém kraji téměř 40.000 osob. Tento počet se každoročně zvyšuje v průměru o 1.000.
- Počet léčených pro duševní poruchy a poruchy chování neustále roste. V roce 2018 představoval 9,8 % populace v ČR a 8,8 % populace v Libereckém kraji.
- V roce 2021 bylo v kraji hlášeno 79.982 případů infekčních onemocnění, z toho 76.696, tj. 96 %, představovalo onemocnění covid-19.
- Počet astmatiků v České republice trvale roste. V roce 2018 se s astmatem léčilo 5 % populace. V kraji je nárůst rychlejší, a tak se podíl astmatiků z podprůměrného stavu dostal v posledních letech nad celorepublikový průměr.
- Nejčastějším zdravotním rizikem z koupacích vod v kraji jsou sinice a jejich produkty.
- Dlouhodobým problémem v oblasti hluku zůstává hluk z dopravy po komunikacích, který vyžaduje technicky a finančně náročná řešení. V kraji je monitorován hluk z hnědouhelného dolu Turów v Polsku, který vyžaduje metodicky odlišný přístup měření hluku.
- Česká republika patří v Evropě k zemím s nejnižším podílem osob s normální váhou. Celkem 19 % lidí trpí obezitou. Z hlediska konzumace ovoce a zeleniny se pohybuje Česká republika na chvostu Evropy a v kraji je situace ještě horší než ve většině ostatních regionů.
- Celkem 35 % mužů kouří, u žen je tato hodnota 22 %. Také konzumace alkoholu je v republice značně rozšířená. Více než 62 % mužů konzumuje alkohol minimálně 1x týdně, alespoň 1x měsíčně se pak silně opije 23 % z nich. U žen je častá konzumace alkoholu méně rozšířená. Minimálně 1x týdně jej konzumuje 27 % žen, alespoň 1x měsíčně se jich silně opije 7,6 %. Obyvatelé Libereckého kraje kouří i konzumují alkohol nejméně v rámci celé České republiky.
- Nelegální drogu užilo někdy v životě celkem 30 % obyvatel republiky. Nejčastější nelegální drogou jsou konopné látky. Relativní počet problémových uživatelů nelegálních drog odpovídá v Libereckém kraji přesně celorepublikovému průměru.
- Během roku 2021 zemřelo bezmála 140.000 obyvatel České republiky, což je nejvíce od konce druhé světové války. Nadúmrtnost byla v roce 2020 16,3 % a v roce 2021 dosáhla dokonce 25,9 %. To představovalo 18,2 tisíc úmrtí, resp. 28,8 tisíc úmrtí nad dlouhodobým průměrem.
Celé znění Zprávy o zdraví 2020 je k nalezení ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva