Liga lidských práv se vyjadřuje ke zbytečným sankcím, spojeným s očkováním. Senát je odmítl

20.06.2015 14:38 | Zprávy

Senátoři vrátili poslancům novelu zákona o ochraně veřejného zdraví a zároveň schválili pozměňovací návrh, který by umožňoval přístup do školek a na tábory i dětem, které nejsou kompletně očkovány. Obě změny v zákoně dlouhodobě prosazuje i Liga lidských práv. Nyní jsme o krok blíže k?tomu, abychom se zařadili mezi většinu zemí Evropy včetně Slovenska, kde chybějící očkování není překážkou pro přístup do dětského kolektivu.

Liga lidských práv se vyjadřuje ke zbytečným sankcím, spojeným s očkováním. Senát je odmítl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu

Senátem schválený pozměňovací návrh senátorky Miluše Horské reflektuje dva ze tří bodů, které navrhovala Liga lidských práv a ROZALIO – tedy zrušení sankcí pro organizátory táborů v?případě přijetí nekompletně očkovaného dítěte a nahrazení povinnosti školky přijmout pouze řádně očkované dítě povinností evidovat, kterým očkováním a kdy se dítě podrobilo. O našem třetím návrhu – převzetí odpovědnosti státu za nežádoucí účinky, se v Senátu pouze hovořilo.

Pokud návrh schválí?Poslanecká sněmovna, zůstane očkování stále povinné, ale školkám a organizátorům táborů nebudou hrozit likvidační sankce

Velká část senátorů má za to, že současná praxe, kdy do školky nejsou přijaty děti, kterým chybí například jen jedna dávka hexavakcíny nebo jsou očkovány vakcínou, které chybí složka proti hepatitidě B, potřebuje změnu. Ke zmírnění represivních opatření vůči neočkovaným dětem se přiklonili i někteří lékaři z řad senátorů, například prof. MUDr. Jan Žaloudík, Csc., který je zároveň předsedou Výboru pro zdravotnictví, doc. MUDr. Peter Koliba, CSc. nebo bývalý Rektor Univerzity Karlovy, fyziolog prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele

16:26 MHMP: Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele

Třetina pražských žáků 2. stupně základních škol a středních škol vykazuje vážné příznaky úzkosti, 4…