Současně zvažuje podání trestního oznámení. Reaguje tak na zveřejněnou studii, mapující společenské náklady na hazardní hraní v České republice. Studie totiž neodpovídá pravidlům veřejné soutěže a původnímu zadání.
„Studie je neobjektivní a zavádějící, „ušitá na míru“ odpůrcům hazardu, což je patrné na první pohled. Proto ji chceme nechat prověřit, případně v tomto směru podat trestní oznámení. Schází v ní totiž podstatné informace a naopak jsou v ní uvedeny náklady, které s provozem loterií v podstatě nesouvisí. Vůbec nechápu, kde tvůrci vzali data, která zde uvádějí, ani to, jak mohou ekonomickou studii dělat lékaři. Ti jistě mohou spočítat například to, kolik stojí léčba konkrétního pacienta, ale rozhodně ne celkové náklady společnosti, které se vztahují k hráčství,“ uvedla předsedkyně iniciativy Jarmila Novotná a doplnila: „Je to stejné, jako by měl například diabetolog vytvořit studii, která dokáže vyčíslit veškeré náklady státu, způsobené tím, že se někteří lidé přejídají, případně mají sklony k obezitě. Takovou studii by přece musel dělat celý tým odborníků.“
Další členka iniciativy Loterie bez hazardu, Yveta Caniniová k tomu přidává: „Mám obavu, že skutečně relevantní studie se nedočkáme. Zástupci Ministerstva financí jsou doslova posedlí snahou zlikvidovat legální byznys, a tak lidem předkládají to, co se jim hodí a věří tomu, že laická veřejnost uvěří čemukoliv. Je jim úplně jedno, jaké dopady jejich „hon na čarodějnice“ může mít. Zajímalo by mne, proč se náměstek Závodský namísto své touhy porazit smyšleného nepřítele lidstva, nesnaží objektivně spočítat také další náklady, které nelze opomenout – například na kolik miliard vyjdou stát na podpoře v nezaměstnanosti a dalších dávkách desetitisíce těch, kteří zrušením provozu loterií přijdou o práci, případně do jakých výšek vyšplhají ušlé nájmy jednotlivých nemovitostí, jak asi vyčíslit frustrace rodin, které se ocitnou bez peněz a podobně.“
Iniciativa Loterie bez hazardu je přesvědčena o tom, že studie za statisíce korun, která má být podkladem pro nový zákon o loteriích, je ve skutečnosti vytvořena „na zakázku“ s cílem uměle vytvořit dojem zákeřnosti hazardu a jeho negativního dopadu na státní a obecní rozpočty. Výnosy však opomíjí. Proto ji členové iniciativy hodlají prověřit Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. „Nesouhlasíme totiž s tím, aby byly lidem předkládány zkreslené informace a lži jen proto, aby si někdo mohl alibisticky prosadit své názory a bral si přitom jako rukojmí desetitisíce zaměstnanců,“ uzavírá Novotná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva