„UMPRUM je jednou z nejvýznamnějších vysokých škol na území hlavního města. Od roku 1885, kdy vznikla, jí prošli, ať už jako studenti nebo pedagogové, špičkoví architekti, designéři a další tvůrci. Někteří z nich dokonce přímo ovlivnili podobu města. V Praze teď například dochází k instalaci nových MHD přístřešků dle návrhu studia Olgoj Chorchoj, které je spjaté se současným vedením Ateliéru produktového designu. Těším se na další projekty, které v Praze díky UMPRUM vzniknou,” říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
„Naše spolupráce s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou trvá již dlouhodobě. Tímto memorandem chceme na formální úrovni celou spolupráci potvrdit i do budoucna, protože pro Prahu, její městský design a vizuální podobu je UMPRUM jednou z klíčových školských institucí vůbec,” uvádí pražský radní pro oblast školství Vít Šimral.
Spolupráce hlavního města a UMPRUM se týká především projektu Living Zone, který je zaměřen na zlepšování životního prostředí a veřejného prostoru v Praze. Designeři z UMPRUM například navrhují sociální zařízení v pražských ulicích, dále bezpečnostní bariéry, ale podílejí se i na zlepšování klimatu ve městě navrhováním tzv. termálních ostrůvků. Kromě toho vysoká škola často pro Prahu plní roli garanta v oblastech architektury a designu. Zástupci UMPRUM například bývají členy různých porot v soutěžích, které hlavní město vypisuje.
„Spolupracujeme s nejrůznějšími průmyslovými podniky nebo s Českou národní bankou, Státní tiskárnou cenin a mnoha dalšími subjekty. Našimi partnery jsou ale také obce a na prvním místě je to hlavní město Praha. Dosavadní spolupráce se uskutečňovala spíše v neformální rovině, nyní jsem proto rád, že se dostáváme k podpisu samotného memoranda. Velmi se těšíme, že memorandum přispěje k dalšímu zkvalitnění naší spolupráce,“ dodává rektor UMPRUM Jindřich Vybíral.
Vysoká škola uměleckoprůmyslová je jednou z nejvýznamnějších vzdělávacích institucí v České republice se zaměřením na uměleckou práci v oblasti malby, sochy, ilustrace a grafiky, architektury, oděvního, textilního, produktového i grafického designu, tvorby písma a typologie, fotografie, keramiky a porcelánu. Škola se dělí na katedry architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a katedru teorie a dějin umění. Jednotlivé katedry se dále člení na ateliéry dle své odborné specializace, vedené uznávanými osobnostmi české umělecké scény.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva