MHMP: Praha posílí řešení a prevenci vzniku bezdomovectví mladých v náhradní péči

02.08.2022 8:31 | Tisková zpráva

Rada hl. m. Prahy schválila Memorandum o spolupráci na systematické prevenci a ukončování bezdomovectví mladých lidí v náhradní péči.

MHMP: Praha posílí řešení a prevenci vzniku bezdomovectví mladých v náhradní péči
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Nové radnice, sídla pražského magistrátu

Součástí společné dohody s charitativní organizací Naděje je mimo jiné závazek na vytváření nabídky dostupného bydlení pro mladé lidi, kteří jsou na území hlavního města v náhradní péči, dále financování kvalitních služeb podpory a pomoci v oblasti prevence a řešení bezdomovectví mladých lidí bez domova nebo i systémový sběr informací o situaci mladých lidí, kteří nemají střechu nad hlavou.

Uzavření memoranda je důležitým krokem pro vytvoření širší spolupráce na systematické prevenci a ukončování bezdomovectví mladých lidí v metropoli. Kolem 200 osob ve věku do 26 let každoročně využívá nízkoprahové denní centrum Bolzanova, které spravuje organizace Naděje. Tito mladí lidé se obvykle nacházejí v tíživé sociální situaci a jsou bez domova. Polovinu z nich přitom tvoří mladí lidé z dětských domovů, výchovných ústavů nebo pěstounské péče. Hlavní město dosud jejich situaci systematicky neřešilo. Jedním z důvodů byl nedostatek informací a relevantních dat. To by se nyní mělo začít měnit i díky memorandu, které dnes schválili pražští radní.

Praha se dohodla s organizací Naděje, která se dlouhodobě zabývá situací mladých lidí bez domova, že konkrétně budou spolupracovat ve třech oblastech:

  1. vytváření nabídky dostupného bydlení v podobě cvičného, tréninkového a startovacího bydlení pro mladé lidi, kteří jsou v náhradní péči, a sdíleného i samostatného bydlení pro mladé lidi, kteří náhradní péči již opustili;
  2. systematický sběr, zpracování a využívání informací o situaci mladých lidí bez domova na území hlavního města prostřednictvím pravidelného sdílení relevantních dat a jejich využíváním v rámci plánování a koordinace různých zdrojů podpory a pomoci. Organizace Naděje bude následně sdílet data o počtu a situaci mladých lidí bez domova s hlavním městem;
  3. financování kvalitních služeb a nástrojů podpory a pomoci pro mladé lidi ohrožené bytovou nouzí nebo v bytové nouzi.

Ve vazbě na uzavřené memorandum poskytne hlavní město od počátku roku 2023 byty ve prospěch řešení situace konkrétních mladých lidí, jimž pomáhá organizace Naděje. Data, která Praha získá o situaci mladých lidí ohrožených bezdomovectvím, budou využita pro vyhodnocení situace a přípravu opatření směřujících k prevenci a urychlenému ukončování bezdomovectví mladých lidí.

Situaci mladých lidí bez domova na území hlavního města by navíc měly brzy reflektovat i nově vznikající strategické dokumenty, jako je Koncepce podpory mladých lidí opouštějící náhradní péči a Strategie prevence, snižování negativních dopadů a ukončování bezdomovectví v hlavním městě Praze do roku 2030.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: První zasedání Bezpečnostní rady kraje v novém složení

11:14 Ústecký kraj: První zasedání Bezpečnostní rady kraje v novém složení

Proběhlo první zasedání Bezpečnostní rady Ústeckého kraje v novém složení, pod vedením hejtmana Rich…