MHMP: Pražská koalice hledá cesty ke zklidnění centra

08.11.2019 16:34 | Zprávy

Na základě koaliční dohody primátora Zdeňka Hřiba a náměstků Adama Scheinherra a Petra Hlubučka se prodlouží současný dopravní režim na Smetanově nábřeží a na Malé Straně do 17. listopadu. Praha bude pokračovat ve sbírání dat o plynulosti dopravy v dotčených místech a na všech objízdných trasách. Na základě těchto dat následně zváží dlouhodobé zklidnění historické části centra na obou březích dopravy a omezení tranzitní dopravy.

MHMP: Pražská koalice hledá cesty ke zklidnění centra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí

„Zklidnění dopravy v centrech měst je trendem moderních metropolí, který bere ohled na potřeby místních obyvatel a zlepšuje kvalitu ovzduší. Pokud jde o zamezení průjezdu nerezidentům Malou Stranou, tak o tom se uvažovalo již v souvislosti s otevřením Blanky. Bohužel se to zatím nestalo. Krok má ale svoji logiku, protože existuje objízdná trasa,“ uvedl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

„Jsme v unikátní situaci zjistit a vyhodnotit, zda bychom mohli přistoupit k lepší ochraně historického centra, o kterém se mluví už od přelomu tisíciletí. Praha je asi jediným městem na světě, jehož památkově chráněnou zónou projíždí tak intenzivní automobilová doprava,“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy pro dopravu Adam Scheinherr. „Je pro mne klíčové, že dosavadní měření ukazují, že opatření zatím nepřineslo žádné nové komplikace v ostatních částech Prahy, navíc trasou jezdí načas 90 procent tramvají, v nichž dříve Pražané stáli v kolonách,“ dodal Adam Scheinherr.

„V souvislosti s opravami komunikací a přípravami oslav 17. listopadu využijeme uzávěrek Smetanova nábřeží a Malé Strany také ke sběru dat o kvalitě vzduchu. Na místě budou umístěna mobilní zařízení ČHMÚ měřící znečištění ovzduší. Tato data by nám měla jednoznačně prokázat, že regulace dopravy zavedením mýta pro vysokoemisní vozidla je účinný nástroj pro zlepšení kvality vzduchu v Praze. Kvalita vzduchu v centru Prahy je druhá nejhorší v republice a má zásadní vliv na nemocnost Pražanů,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Z předběžných výsledků měření vyplývá, že dopravní omezení mají na chování dopravního proudu vliv. Ten se projevuje na kritických úsecích komunikační sítě zvýšením cestovní doby a snížením cestovní rychlosti, nedochází však k výrazným dopravním komplikacím. U Tunelového komplexu Blanka směrem z Troje na Malovanku se cestovní doba před opatřením na Malé Straně prodloužila z 5:12 minut na 6:15 a průměrná rychlost se se snížila o 10 km/h na 56,2 km/h.

V opačném směru byly naměřeny stejné hodnoty. Tedy minutový časový rozdíl a snížení průměrné rychlosti o 10 km/h. Z dosavadních výsledků vyplývá, že dopravní omezení na Malé Straně má na cestovní dobu v Tunelovém komplexu Blanka vliv, nicméně není tak výrazný, aby zapříčinil vyšší míru výskytu kolon v hlavním městě. Průjezd ulicí Ječnou a doba čekání se zde prodloužila o 20 sekund oproti původnímu stavu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR zveřejnily „Strategii rozvoje podniku v letech 2025 až 2029“

22:03 Lesy ČR zveřejnily „Strategii rozvoje podniku v letech 2025 až 2029“

Reakce na klimatickou změnu je klíčovým tématem pětileté strategie, schválené Dozorčí radou Lesů ČR …