MMR: Česká republika se aktivně zúčastnila Politického fóra na vysoké úrovni pro udržitelný rozvoj

19.07.2022 14:07 | Tisková zpráva

Čeští delegáti z Ministerstva životního prostředí, Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva zahraničí se zúčastnili Politického fóra OSN na vysoké úrovni pro udržitelný rozvoj (HLPF), které proběhlo v New Yorku od 5. do 15. července 2022.

MMR: Česká republika se aktivně zúčastnila Politického fóra na vysoké úrovni pro udržitelný rozvoj
Foto: MMR
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj, logo

Každoroční fórum je hlavní platformou pro Agendu 2030 a 17 Cílů udržitelného rozvoje („SDGs“). Letošní fórum se zaměřilo na obnovu po pandemii Covidu-19. První týden byl věnován tematickému přezkumu vybraných Cílů udržitelného rozvoje. Letos byly podrobně prezentovány úspěchy a úskalí při naplňování cílů zaměřených na kvalitní vzdělávání (SDG 4), rovnosti žen a mužů (SDG 5), života v oceánech (SDG 14) i na souši (SDG 15) a partnerství (SDG 17).

Čeští delegáti vystoupili v rámci přezkumu k SDG 4, 5 a SDG 15 a ve zvláštním panelu zaměřeném na klíčovou úlohu místních aktérů a samospráv. Součástí tematického přezkumu byly tradičně i segmenty věnované způsobům implementace (např. financování pro udržitelný rozvoj, věda, technologie a inovace), jakož i dopadů pandemie Covidu-19 na dosahování udržitelného rozvoje v zemích ve zvláštní situaci a v Africe. Dále proběhla diskuse týkající se přípravy druhého SDG summitu, který se uskuteční v září 2023 pod záštitou Valného shromáždění OSN. Čtyřicet pět zemí prezentovalo také své dobrovolné národní přezkumy (VNR).

V rámci HLPF Česká republika uspořádala pod záštitou Ministerstva životního prostředí side event zaměřený na zapojování mladých lidí do rozhodovacích procesů. V jeho úvodu vystoupil vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a evropská komisařka pro demokracii a demografii Dubravka Šuica. První panel byl věnován vládním i nevládním projektům, v němž své aktivity představily Estonsko, Rumunsko, Gruzie, Organizace pro hospodářský rozvoj a spolupráci (OECD) a Youth and Environment Europe. Druhý panel dal prostor samotným představitelům mladých sdílet své zkušenosti se zapojováním do projektů např. v Ugandě nebo Indonésii. Zástupci ze zemí EU reflektovali své zkušenosti se zapojením do Konference o budoucnosti Evropy. Akci uzavřel akademik specializující se na participativní procesy Bernard Reber z univerzity Sciences Po. Side event se konal virtuálně a můžete ho shlédnout i ze záznamu na Facebooku.

Zástupci ČR vystoupili na dalších doprovodných akcích. Anna Pasková, ředitelka odboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje na Ministerstvu životního prostředí ČR, vystoupila na side eventu Evropského hospodářského a sociálního výboru týkajícího se výzev v naplňování SDG 15. Daniela Grabmüllerová, náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů, mezinárodních vztahů a cestovního ruchu na Ministerstvu pro místní rozvoj, vystoupila na side-eventu Evropské komise o strategii Global Gateway týkajícího se podpory a budování mezinárodních partnerství v digitálním odvětví, energetice a dopravě, a posílení zdravotnických, vzdělávacích a výzkumných systémů po celém světě. Radim Sršeň, náměstek ministra pro místní rozvoj vystoupil se společným prohlášením jménem Skupiny přátel pro vzdělávání a celoživotní učení na side-eventu zaměřeného na zdraví a zdravotní gramotnost. Dále vystoupil s příspěvkem o nutnosti akcelerace energetické transformace při obědě na vysoké úrovni věnovanému SDG 7 (dostupné a čisté energie) a při prezentaci druhého Dobrovolného přezkumu Agendy 2030 Černé Hory položil otázku směřující ke kvalitě a sběru dat, jež nadále zůstávají pro tuto zemi velkou výzvou. Závěrem poblahopřál ke spuštění Černohorského akcelerační fondu – mechanismu, který má podpořit projekty a urychlit realizaci Agendy 2030 v zemi.

V závěru HLPF byla přijata ministerská deklarace potvrzující závazky všech světových států naplnit cíle Agendy 2030. Zvláštní pozornost byla mj. věnována nutnosti pokračovat v dosavadním úsilí a zajistit dostupné vakcíny proti Covidu-19 a předejít tak, dalšímu šíření. Během ministerského prohlášení za EU a její členské státy přednesl vysvětlení pozice Radim Sršeň, kde zazněla podpora úsilí na dosahování udržitelného rozvoje, apel na potřebu zajištění míru (SDG 16), poražení pandemie Covidu-19 a ochranu lidských práv se zřetelem na ženy.

Amina Mohammed, zástupkyně generálního tajemníka OSN zakončila HLPF výzvou: "Sněte ve velkém, mluvte nahlas za lepší svět."

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR opravily dvě lesní cesty poškozené během kůrovcové kalamity

16:26 Lesy ČR opravily dvě lesní cesty poškozené během kůrovcové kalamity

Dvě lesní cesty využívané v Lužických horách při lesnickém hospodaření, ale taky jako pěší a cyklost…