MMR: V Bruselu byla představena česká pozice k budoucnosti politiky soudržnosti
26.01.2018 9:53 | Zprávy
Ministerstvo pro místní rozvoj včera pořádalo ve spolupráci se Stálým zastoupením ČR při EU a evropským Výborem regionů dvě konference na téma přípravy programového období po roce 2020.
reklama
První z nich byla zaměřená na českou pozici k budoucnosti politiky soudržnosti a druhá podrobněji představila český pohled na územní dimenzi této politiky a Evropskou územní spolupráci po roce 2020. O obě akce byl ze strany odborné veřejnosti velký zájem. Zúčastnilo se jich více než 100 zástupců Evropské komise, Evropského parlamentu i odborníci ze Stálých zastoupení a ministerstev členských států EU.
„Od vstupu České republiky do Evropské unie se české regiony ekonomicky stále více přibližují průměru EU. Česká ekonomika díky evropským fondům roste. Například v roce 2015 bylo HDP České republiky o 4 % vyšší, než by bylo bez evropských fondů. Nicméně HDP a další ekonomické ukazatele nejsou všechno. Podpořené projekty zvyšují kvalitu života občanů EU, přináší nové pracovní příležitosti, zvyšují mobilitu občanů, podílí se na zlepšování životního prostředí a pomáhají zefektivňovat výkon veřejné správy země,“ sdělila náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů Ministerstva pro místní rozvoj Olga Letáčková a dodala: „To jsou důvody, proč je důležité se zasadit o silnou politiku soudržnosti i po roce 2020. Včerejší jednání umožnilo o nastavení budoucího období diskutovat za přítomnosti expertů, zástupců veřejných orgánů i politické obce a dalších partnerů. Názory našich partnerů jsou pro nás velmi cenné, komunikace o přínosech politiky soudržnosti a o celkové podobě politiky po roce 2020 je důležitý aspekt při přípravě tohoto období.“
Česká republika se v souvislosti s příštím programovým obdobím zasazuje také o její větší flexibilitu a zjednodušení pravidel. Politika soudržnosti je nástrojem, který by měl umožňovat státům pružně reagovat i na nepředvídatelné výzvy. Snížení počtu pravidel, jejich sladění napříč různými fondy, je důležité, aby mohl i samotný příjemce prostředky z evropských fondů čerpat efektivněji a rychleji.
Na prezentaci České pozice k budoucnosti politiky soudržnosti po roce 2020 navázala prezentace České pozice k územní dimenzi politiky soudržnosti a Evropské územní spolupráci po roce 2020 na půdě Výboru regionů. V průběhu prezentace zazněly české zkušenosti s implementací územní dimenze evropských fondů i programů s nadnárodním přesahem. Z jednání vyplynulo, že přibližování regionů a respektování specifik různých oblastí, jako jsou městské nebo venkovské oblasti, je přidanou hodnotou evropských fondů a jako takové by tyto aspekty měly být nejen zachovány, ale i dále rozvíjeny po roce 2020.
Více se tomuto tématu budeme věnovat v článku, který vyjde v příštím vydání bulletinu Oko NOKu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.