„Cílem našeho opatření je dosáhnout úspor energií. Tato výzva financovaná z Národního plánu obnovy podpoří snížení spotřeby paliva v České republice při výrobě tepelné energie, a to včetně zemního plynu. Prostředky na modernizaci distribuce tepla v systémech dálkového vytápění současně zajistí úsporu provozních nákladů,” říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Výzva je výlučně zaměřená na rozvodná tepelná zařízení, tedy zařízení pro dopravu tepelné energie tvořené tepelnými sítěmi, předávacími stanicemi, tepelnými přípojkami a s ním související řídicí a zabezpečovací systémy a systémy přenosu dat. Umožněn bude i rozvoj a propojování stávajících soustav zásobování teplem. Podpořené soustavy musí být v souladu s plánem dekarbonizace dálkového vytápění a trajektorie udržitelného využívání bioenergie a dodávek biomasy v České republice.
Jedná se o průběžnou (nesoutěžní) výzvu, která je otevřena nejenom pro malé, střední a velké podniky, ale i veřejný sektor včetně podnikatelských subjektů s majetkovou účastí (až do výše 100 %) obcí, měst, krajů a státu. Podmínkou je, aby příjemcem podpory byl provozován podpořený rozvod tepelné energie na základě licence na rozvod tepelné energie, které uděluje Energetický regulační úřad (ERÚ), což je i jeden z hlavních požadavků na soustavu zásobování tepelnou energií, která je zřizována a provozována ve veřejném zájmu.
Míra podpory vychází z celkových způsobilých výdajů a je 50 %. Výzva klade důraz na maximalizaci úspor primární energie. Vedle požadavku na snížení spotřeby primární energie a emisí CO2 minimálně o 15 % oproti výchozímu stavu je proto celková výše způsobilých výdajů omezena na maximální měrnou investici ve výši 15 000 Kč/úsporu primární energie v GJ. Pokud dojde k dalšímu nárůstu cen stavebních děl, může ministerstvo upravit tento měrný náklad dle aktuální situace.
„Žadatel nemusí dokládat povolovací procesy jako je územní rozhodnutí či stavební povolení k žádosti o podporu, ale až v okamžiku podpisu Rozhodnutí o udělení dotace. Na podpis rozhodnutí a doložení potřebných dokumentů má pak žadatel až 540 dnů od formálního schválení žádosti,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha a dodává: „Výrazné zjednodušení představuje také předkládání položkových rozpočtů až u skutečně provedených prací, tedy až v okamžiku podání žádosti o platbu za každou ukončenou etapu projektu.“ Bližší informace, včetně textu výzvy a jejích příloh, jsou ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva