MŠMT: Výstava připomíná oběti nacistické perzekuce studentů

15.11.2015 19:26 | Zprávy

U příležitosti připomenutí tragických událostí listopadu 1939 a následné perzekuce českých studentů byla v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského v Praze zahájena výstava: "Nesmíme zapomenout: Jan Opletal a další oběti listopadu 1939. Nacistická perzekuce českých studentů během 2. světové války."

MŠMT: Výstava připomíná oběti nacistické perzekuce studentů
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

Tématy výstavy, která se koná pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky Milana Štecha, jsou mimo jiné 75. výročí vytvoření Protektorátu Čechy a Morava, smrt studenta Jana Opletala a uzavření českých vysokých škol.

Výstava byla otevřena v přízemí muzea za účasti náměstkyně ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Zuzany Matuškové, místopředsedkyně Senátu Miluše Horské, ředitelky Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského Markéty Pánkové, či místopředsedy Svazu protifašistických bojovníků za svobodu Emila Kulfánka. Akce se mimo dalších významných hostů zúčastnil i jeden ze studentů, který byl při demonstraci v roce 1939 a přežil nacistický koncentrační tábor Sachsenhausen - Vojmír Srdečný.

V letech 1939-1945 zažily české země podobně jako další evropské země okupaci nacistickým Německem. Dne 15. března 1939 byl vytvořen „Protektorát Čechy a Morava“. Hitlerovský nacismus zničil Československo jako samostatný stát, potlačil všechny demokratické instituce a stanovil si za svůj cíl likvidaci českého národa. Dne 28. října 1939 se konala v Praze mohutná demonstrace proti nacistické okupaci. Nejaktivnějšími účastníky byli čeští vysokoškolští studenti, proti nimž německá policie zakročila za použití střelných zbraní. Pohřeb jedné z obětí – studenta lékařské fakulty Jana Opletala – 15. listopadu 1939 se změnil v další protiněmeckou demonstraci. Následovalo zatýkání studentů a profesorů, poprava devíti studentských představitelů, vpád jednotek SS do studentských kolejí a uvěznění cca 1200 studentů z Prahy, Brna, Příbrami a Olomouce v koncentračním táboře Sachsenhausen, kde více než dvě desítky z nich nalezly smrt. Rovněž byly uzavřeny české vysoké školy. Jejich budovy obsadily německé instituce, zejména Německá univerzita v Praze, která se stala jednou z politicky nejagresivnějších vysokých škol v Německé říši.

Události měly celosvětový ohlas. Roku 1941 přijala Mezinárodní studentská rada v Londýně tzv. Prohlášení spojeneckých studentů k 17. listopadu, kterým byl 17. listopad prohlášen za Mezinárodní den studentstva.

Výstava připomíná všechny události spojené s nacistickou okupací a vytvořením Protektorátu, především se však soustředí na uzavření českých vysokých škol a následnou perzekuci českého studenstva. Připomíná osobnost Jana Opletala, popravené studentské funkcionáře a rovněž také poslední žijící pamětníky, kteří byli za tímto účelem vyhledáni.

Výstava "Nesmíme zapomenout: Jan Opletal a další oběti listopadu 1939. Nacistická perzekuce českých studentů během 2. světové války." se koná od 13. listopadu do června 2016 v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského. Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského vydalo stejnojmennou publikaci, která přináší rozšířené informace o jednotlivých osobnostech. K výročí Jana Opletala rovněž vyšla 11. listopadu poštovní známka, jejíž autorkou je Renata Fučíková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

16:13 Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

RRTV publikovala 21.11.2024 tiskovou zprávu o nutnosti registrace všech tvůrců audiovizuálního obsah…