MZK: Oči Brna - Robert Musil, cizinec v Brně

09.12.2016 20:37 | Zprávy

Praha má svého světového Franze Kafku, Brno má svého světového Roberta Musila (1880–1942). Praha o tom ví, Brno zatím nic netuší. Jednoho z největších romanopisců dvacátého století v Brně připomíná jednoduchá deska na Jaselské ulici. A to je všechno. Robert Musil se proto stal osobností pravidelného cyklu Oči Brna v období prosinec 2016 – leden 2017. Tentokrát výstavu připravil PhDr. Vojen Drlík.

MZK: Oči Brna - Robert Musil, cizinec v Brně
Foto: mzk.cz
Popisek: Moravská zemská knihovna - logo

Spisovatel – autor monumentálního (a nedokončeného) románu Muž bez vlastností, považovaný vedle Franze Kafky a Thomase Manna za klasika velké německé literatury dvacátého století, se narodil v roce 1880 v Klagenfurtu Alfredu a Hermíně Musilovým. Selský rod Musilů byl původem z Rychtářova u Vyškova a až odchodem Robertova dědečka do Rakouska se rozdělil na českou a rakouskou větev.

Do země svých předků se Robert vrátil jako chlapec, když se stal jeho otec v roce 1891 profesorem brněnské techniky, kde působil až do svého penzionování. Robert postupně prošel různými vojenskými školami, ale nakonec absolvoval brněnskou techniku (1898–1891) a posléze ještě berlínskou univerzitu. Nejprve navštěvoval nižší vojenskou reálku v Eisenstadtu (1892–1894), pak vyšší vojenskou reálku (kadetku) v Hranicích na Moravě (1894–1897). Následně ještě na několik měsíců zkusil vojenskou akademii.

Společensky a literárně se projevil krátce po svém příchodu na brněnskou techniku. V denním tisku uveřejnil první krátké prózy a drobné literární zprávy a uplatnil se i jako sportovec – cyklista, šermíř, plavec. Do Brna se za rodiči vracel až do roku 1924 a místa jeho mládí hrají významnou roli i v jeho prózách. Musilova první knižně publikovaná próza Zmatky chovance Törlesse se odehrává v prostředí vojenské kadetky v Hranicích na Moravě, Brno se několikrát vynořuje v proudu vyprávění a úvah románu Muž bez vlastností, je částečně dějištěm novely Tonka a brněnské reálie najdeme i ve svazku drobných próz Pozůstalost za života.

Až do svého nuceného švýcarského exilu udržoval Robert Musil tu s větší, tu s menší intenzitou kontakty s českým prostředím, mj. i se svým příbuzným, českým orientalistou a cestovatelem Aloisem Musilem.

Doplňující info o výstavě a dalších připravovaných akcích ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Zahájení ražby dvou mincí na známkách

7:14 Česká pošta: Zahájení ražby dvou mincí na známkách

Česká pošta uvede v pondělí 20. ledna do prodeje nové poštovní známky. Jejich tématem jsou mince pra…