MŽP: Cena za vědeckou literaturu pro knihu o mokřadech

22.06.2018 18:17 | Zprávy

Kniha popularizující nedávnou minulostí opomíjený zvláště užitečný a zároveň estetický prvek naší krajiny - „Mokřady – Ekologie, ochrana a udržitelné využívání“, na níž se podílelo MŽP, získá v pondělí 25. června 2018 Cenu Josefa Hlávky za odbornou a vědeckou literaturu za rok 2017.

MŽP: Cena za vědeckou literaturu pro knihu o mokřadech
Foto: Ministerstvo životního prostředí
Popisek: Ministerstvo životního prostředí

Cena Josefa Hlávky je udělována společně Nadací Český literární fond a Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových za původní v České republice publikovanou knižní práci z oblasti vědecké a odborné literatury. Jedná se o prestižní ocenění, jediné svého druhu v této literární oblasti v České republice.

Za oblast vědy o živé přírodě bude v letošním roce cena udělena Prof. Haně Čížkové, CSc., Mgr. Libuši Vlasákové a RNDr. Janu Květovi, dr. h. c. a kolektivu autorů za knihu „Mokřady – Ekologie, ochrana a udržitelné využívání“.

Předání Ceny Josefa Hlávky se uskuteční na zámku Lužany u Přeštic za přítomnosti všech oceňovaných a pozvaných hostů, včetně zástupců Velvyslanectví Norského království a Ministerstva životního prostředí.

Odborná publikace Mokřady – Ekologie, ochrana a udržitelné využívání představuje první české původní souhrnné zpracování problematiky mokřadů. Kromě obecné charakteristiky zahrnuje popis hlavních typů přímořských i vnitrozemských mokřadů včetně mělkých vod a lesů mokrých stanovišť, přičemž hlavním tématem jsou mokřady České republiky. Samostatné kapitoly knihy se věnují funkční a strukturní charakteristice mokřadních ekosystémů a interakcím mezi mokřady a člověkem. Kniha je zdrojem základních informací o ekologii, ochraně, obnově a využívání mokřadů. Odkazuje na více než tisíc původních informačních zdrojů, a tak je možné z ní vycházet i při hlubším zájmu o poznávání mokřadů. Jde o společné dílo třiceti českých odborníků působících v oblastech výzkumu, využívání a ochrany mokřadů.

Kniha byla zpracovaná a vydaná v rámci projektu Ochrana, výzkum a udržitelné využívání mokřadů České republiky, který byl řešen v letech 2015 - 2017 a byl financován z EEA fondů v programovém období 2010-2014. Projekt, na kterém se kromě Ministerstva životního prostředí podílelo dalších sedm partnerských organizací, koordinovala sekce ochrany přírody a krajiny MŽP a přispěl ke zvýšení znalostí a informovanosti o významu a funkci mokřadů v krajině i naplňování Ramsarské úmluvy o mokřadech Českou republikou.

Více ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSSZ připravila digitalizaci všech ostatních dávek nemocenského pojištění ke spuštění od 1. 1. 2025

7:14 ČSSZ připravila digitalizaci všech ostatních dávek nemocenského pojištění ke spuštění od 1. 1. 2025

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připravila technické řešení pro digitalizaci dalších dáve…