„Od vědeckých diplomatů si slibujeme, že budou propagovat výsledky české vědy ve světě a podpoří vznik nových mezinárodních vědeckých projektů. Chceme také zlepšit spolupráci mezi firmami a akademickou sférou a podpořit výměnné pobyty vědců a studentů. Česká věda může být excelentní jen v návaznosti na mezinárodní prostředí,“ upozornil vicepremiér Bělobrádek.
Diplomaté pro vědu budou postupně vysíláni na velvyslanectví v zemích s vysokým potenciálem vzájemně prospěšné výměny. Jejich úkolem bude napomoci českým vědcům a inovátorům při formulaci nových projektů, při navazování partnerství nebo při prohlubování stávající spolupráce. Důraz při tom bude kladen na komerční využitelnost.
Vědečtí diplomaté budou propagovat českou vědu
Vědečtí diplomaté budou současně propagovat kvality a výsledky české vědy, která si v sílící mezinárodní soutěži zasluhuje aktivnější prezentaci. „Jako pilotní projekt jsme vybrali Izrael, tedy zemi, která je známá svou mimořádnou schopností uplatňovat výsledky výzkumu v praxi. Jde nám o spolupráci, která bude mít přínos v podobě nových technologií a služeb uplatnitelných na globálních trzích,“ řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Očekává se, že vědecký diplomat by mohl do Izraele odjet ještě v letošním roce.
České vlády v posledních letech významně zvýšily investice do vědy, výzkumu a inovací také s využitím peněz z evropských strukturálních fondů. Tyto investice budou efektivně využity za předpokladu, že se nově vybudovaná výzkumná a vývojová centra zapojí do mezinárodní spolupráce a že svou činnost co nejlépe sladí s globálními ekonomickými a společenskými příležitostmi a potřebami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV