Masarykova univerzita: Studenti z Právnické fakulty sklízí úspěchy v moot courtech

21.02.2022 8:24 | Tisková zpráva

V simulovaných mezinárodních arbitrážích, takzvaných moot courtech, výrazně bodují studenti práv. Studentka Tereza Ševčíková a pedagog Martin Švec se na moot court připravují společně.

Masarykova univerzita: Studenti z Právnické fakulty sklízí úspěchy v moot courtech
Foto: MUNI
Popisek: Masarykova univerzita - logo

Moot court je simulované soudní řízení (arbitráž), ve kterém studenti řeší fiktivní právní spor. Nejprve odevzdají písemné podání za obě strany, aby v ústním kole právní pozici prezentovali před soudem nebo arbitrážním tribunálem. „Kdo má přesvědčivější argumentaci, vyhraje,“ vysvětlila studentka práv Tereza Ševčíková. 

Moot courty se liší podle odvětví práva, které se na právní spor aplikuje. Lze se tak setkat s moot courty v oblasti národního i mezinárodního práva, moot courty zaměřené například na spotřebitelské, soukromoprávní anebo investiční spory. FDI International Arbitration Moot je moot court v oblasti mezinárodního investičního práva, kterého se každoročně účastní i tým studentů a pedagogů Právnické fakulty MU.

V uplynulém ročníku se studenti museli vypořádat s případem znehodnocení zahraniční investice do sektoru poskytování leteckých služeb. „Zahraniční investor nabyl v rámci privatizace většinový podíl v leteckém dopravci. Navzdory počátečním úspěchům investora, které se po privatizaci záhy dostavily, byly jeho podnikatelské aktivity postupně narušeny sérií účelových vyšetřování ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Opatření přijatá tímto úřadem navíc bránila investorovi vypořádat se s důsledky ekonomické krize, která stát, v němž byla investice realizována, tvrdě zasáhla. K moci se následně dostala politická strana, jejímž cílem bylo privatizaci zvrátit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele

16:26 MHMP: Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele

Třetina pražských žáků 2. stupně základních škol a středních škol vykazuje vážné příznaky úzkosti, 4…