Toto ocenění obdrželo muzeum zejména za postupné naplňování ideje projektu Středoevropského fóra Olomouc, který počítá se sbírkotvornou, expoziční a publikační činností zaměřenou na výtvarnou kulturu středoevropského regionu po 2. světové válce.
„Ještě před vyhlašováním jsme navštívili Muzeum Solidarity a Muzeum emigrace v Gdyni. Musím se přiznat, že ta prohlídka mě skutečně zasáhla. Ač jsem to neměl původně v úmyslu, věnoval jsem při slavnostním předání alespoň symbolicky tuto cenu všem umělcům, kteří v bývalém komunistickém bloku nemohli svobodně tvořit, vystavovat a samozřejmě jich díla nebyla zastoupena ani ve veřejných uměleckých sbírkách,“ uvedl ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.
Muzeum umění Olomouc chystá na příští rok velký výstavní projekt Rozlomená doba, který zmapuje středoevropskou modernu v letech 1908 až 1928. Poprvé se tak setkají díla vytvořená v prostoru bývalého Rakouska-Uherska a přiblíží veřejnosti, jak moc se navzájem, byť i na dálku, ovlivňovali jednotliví umělci, umělecké skupiny a směry.
Foto: Danuta Matloch/MKiDN (Ministerstvo kultury a národního dědictví)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva