ČT v ohrožení, varuje Jakob. Chystá obranu její nezávislosti

16.01.2025 20:56 | Monitoring

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob varuje před oslabováním nezávislosti médií veřejné služby a zdůrazňuje, že Česká televize a Český rozhlas nesmějí skončit jako veřejnoprávní média v Maďarsku či na Slovensku, kde podle něj slouží jako nástroj vládní propagandy. „Právě proto je naše mediální novela tak důležitá – chrání nezávislost České televize a Českého rozhlasu před politickými tlaky,“ uvádí Jakob.

ČT v ohrožení, varuje Jakob. Chystá obranu její nezávislosti
Foto: X
Popisek: Jan Jakub

Jan Jakob zveřejnil na sociální síti X krátké video, v němž upozorňuje na ohrožení nezávislosti veřejnoprávních médií a zdůrazňuje důležitost připravované mediální novely. 

Anketa

Chcete, aby se koalice STAČILO! dostala do Poslanecké sněmovny?

93%
hlasovalo: 7685 lidí

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 dále zdůrazňuje význam nezávislých médií veřejné služby a přiblížil aktuální legislativní proces. „Silná média veřejné služby jsou předpokladem silné demokracie. Tento týden jsme na mediálním výboru projednali novelu zákona o České televizi a zákona o Českém rozhlase. Ještě tento měsíc dojde k finálnímu projednání těchto zákonů na plénu Poslanecké sněmovny,“ uvádí vládní politik.

Navrhované změny podle něj posílí stabilitu a nezávislost veřejnoprávních médií. „Změny zajistí stabilní financování a posílí nezávislost České televize i Českého rozhlasu. Obě média tak budou moci i nadále poskytovat kvalitní službu veřejnosti a sloužit všem občanům ČR,“ zdůrazňuje člen výboru pro mediální záležitosti.

Vládní mediální novela, která upravuje zákony o České televizi a Českém rozhlase, je ve finální fázi projednávání v Poslanecké sněmovně. Hlavním cílem novely je stabilizovat financování veřejnoprávních médií a posílit jejich nezávislost. Klíčovou změnou je zvýšení televizního poplatku na 150 Kč měsíčně a rozhlasového poplatku na 55 Kč, přičemž by se jejich výše mohla valorizovat podle inflace.  

 

 

Novela také rozšiřuje okruh plátců, takže by poplatek mohly platit i domácnosti a firmy podle jiných kritérií, například podle počtu zaměstnanců. Další návrh počítá s tím, že do výběru radních ČT a ČRo by se nově zapojil i Senát, to má omezit možnost politického ovlivňování těchto médií pouze ze strany Poslanecké sněmovny.  

Koalice argumentuje, že novela posílí dlouhodobou udržitelnost médií veřejné služby, zatímco opozice, zejména ANO a SPD, se staví proti zvýšení poplatků a tvrdí, že se jedná o nepřímé zdanění občanů. Kritizují také snahu zavést poplatky i pro některá digitální zařízení, jako jsou telefony a tablety. Podle hnutí ANO by měl ČT a ČRo financovat stát.

Sněmovna bude o návrhu hlasovat v nejbližších dnech, přičemž vládní většina zatím drží podporu pro jeho schválení. Pokud projde, vláda počítala, že by změny mohly platit od ledna 2025, kvůli obstrukcím a opožděnému projednávání ve Sněmovně se její účinnost zatím odkládá.

„Poplatky se nenavyšovaly dlouhá léta, u ČT naposledy v roce 2008, u ČRo dokonce v roce 2005. Jejich hodnota je nyní na méně než polovině té původní,“ uvedl dříve k návrhu ministr kultury Martin Baxa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 54 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

ČT v ohrožení, varuje Jakob. Chystá obranu její nezávislosti

20:56 ČT v ohrožení, varuje Jakob. Chystá obranu její nezávislosti

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob varuje před oslabováním nezávislosti médií veřejné služ…