„MOP u nás sehrála velmi významnou roli po roce 1989, kdy se zde transformoval důchodový systém, vznikala inspekce práce nebo se znovu zakládal funkční pracovní trh. V současnosti je to naopak ČR, která nabízí své zkušenosti v sociální oblasti prostřednictvím MOP například Srbsku nebo Moldavsku,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Ministryně Marksová podepsala s generálním ředitelem Ryderem Dohodu o partnerství v oblasti rozvojové spolupráce, která naváže na obdobnou dohodu z období 2007-12, která umožnila větší zapojení ČR v této oblasti.
Mezinárodní organizace práce (International Labour Organization) sdružuje 186 zemí, byla založena již v roce 1919 a v roce 1946 byla přijata do systému organizací OSN. Tehdejší Československo bylo jedním ze zakládajících členů. Cílem organizace je podpora sociální spravedlnosti a mezinárodně uznávaných lidských a pracovních práv. Funguje na unikátní tripartitní struktuře, kde se na její činnosti podílí zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů jako rovnocenní partneři zástupců vlád členských zemí. ČR je v současnosti vázána 65 úmluvami MOP, včetně osmi základních, které například zakazují nucené práce a dětskou práci, řeší diskriminaci v zaměstnání, upravují nejnižší možný věk pro vstup do zaměstnání, svobodu sdružování a kolektivní vyjednávání.
Podtitul konference zněl: „Jak se mění trhy práce v Evropě i celosvětově a jak mají státy reagovat?“ A jak název napovídá, zúčastnění hovořili hlavně o strukturálních změnách na trhu práce. Snahou bylo nalézt politicky i ekonomicky přijatelná řešení na výzvy, které představuje globalizace a rychlý technologický pokrok. Zazněla i otázka postupného sbližování mzdových podmínek v různých evropských zemích nebo přijetí minimálních sociálních standardů.
Ministryně Michaela Marksová moderovala panel, který se zabýval technologickou změnou ve světě práce a jejím dopadem na zaměstnance i zaměstnavatele. Hovořilo se i o možnostech, jak by na tento vývoj mohla účinně reagovat státní a veřejná správa a další instituce.
Konferenci společně organizovalo Ministerstvo zahraničních věcí a MPSV jako příspěvek k debatě o budoucnosti práce, kterou iniciovala Mezinárodní organizace práce na jaře loňského roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva