Ministerstvo financí: Novinky v bankovnictví ušetří peníze a zvýší informovanost spotřebitelů

13.12.2019 20:19 | Zprávy

Ministerstvo financí předkládá do mezirezortního připomínkového řízení novelu zákona o platebním styku, která reaguje na blížící se účinnost evropského nařízení směřujícího k větší ochraně spotřebitele na trhu bankovních služeb.

Ministerstvo financí: Novinky v bankovnictví ušetří peníze a zvýší informovanost spotřebitelů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Hlavním cílem novely je zvýšit vymahatelnost nových unijních opatření na území České republiky. Jedná se o nařízení o přeshraničních platbách, které významně zlevňuje úhrady v eurech a zpřísňuje podmínky pro poskytování služby Dynamic Currency Conversion (DCC). V případě služby DCC navrhuje předložená novela zákona zavést veřejnoprávní dohled a sankce tak, aby na našem území bylo nařízení striktně dodržováno a jeho porušení efektivním způsobem sankcionováno. Na zásadu stejných poplatků bude již od 15. prosince 2019 dohlížet Česká národní banka.

Lepší informovanost a vymahatelnost práva při dynamické směně měn (DCC)

„Podařilo se nám na evropské úrovni prosadit větší ochranu našich občanů v zahraničí i cizinců v tuzemsku nejen při výběrech z bankomatů, ale i při karetních transakcích. Díky nařízení budou jasně informováni, zda je pro ně nabízený kurz výhodný či nikoliv, a to přímo na displeji bankomatu nebo platebního terminálu. Ze zkušeností ale víme, že bez řádného kontrolního mechanismu na národní úrovni není efekt nařízení dostatečný, protože někteří provozovatelé ho neberou dostatečně vážně. Novela proto zavádí licencování provozovatelů nezávislých bankomatů poskytujících službu DCC, s možností takovou licenci odejmout, a veřejnoprávní sankce za porušování informační povinnosti při poskytování služby DCC,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová.

Služba DCC je poskytovaná přímo obchodníkem, bankou obchodníka nebo provozovatelem bankomatu. DCC může být zákazníkovi nabídnuto v případě, že platí kartou útratu v jiné měně, než v jaké je veden jeho platební účet. To samé platí, bude-li si v zahraničí vybírat hotovost z bankomatu. Prakticky vypadá služba DCC následovně: Obchodník (případně bankomat) se klienta zeptá, zda si přeje platit v zahraniční měně, nebo v českých korunách. Mnozí by v takovém případě zvolili českou korunu, na kterou jsou zvyklí z domova. Překvapivě to však většinou není dobrá volba. Zásadní nevýhodou služby Dynamic Currency Conversion totiž je, že směnný kurz bývá ve většině případů méně výhodný než směnný kurz poskytnutý Vaší českou bankou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: 80 lip srdčitých má připomínat 80 let od skončení 2. světové války

13:33 Nadace ČEZ: 80 lip srdčitých má připomínat 80 let od skončení 2. světové války

Alej o celkovém počtu osmdesáti lip srdčitých nyní zakořeňuje kolem cyklotrasy č. 211 v okolí Skřivá…