„Studie potvrzuje, že jsme se v boji s daňovými úniky vydali správným směrem,“ říká ministr financí Andrej Babiš. Skutečné zlepšení výběru DPH České republiky o tři procentní body je ještě významnější, protože řada členských států se meziročně zhoršila. Mezi středoevropskými státy v tomto parametru Česká republika vyniká - Polsko zaznamenalo ve stejném období mezeru ve výběru DPH 24 %, Maďarsko 18% a Slovensko dokonce 30%.
„Lepší výběr DPH je důsledkem zaváděných opatření proti podvodům,“ popisují ve studii situaci v České republice polští vědci z Centra pro sociální a ekonomický výzkum, kteří ji pro Evropskou komisi zpracovali. Vyzdvihují zejména zavedení registru nespolehlivých plátců a elektronizaci podání k DPH.
Po revizi národních účtů členských států dle metodiky ESA 2010 dosáhla celková mezera DPH v EU pro rok 2014 téměř 160 miliard eur, o jednu miliardu méně než v roce 2013, neklesla tak ani o jedno celé procento. Je tedy evidentní, že v systémových změnách, které povedou ke zlepšení situace, je třeba pokračovat. Česká republika proto dlouhodobě usiluje o plošné zavedení režimu přenesení daňové povinnosti na plnění nad 10 000 eur.
„Věříme, že toto opatření by naše výsledky posunulo do výrazně nadprůměrných hodnot a budeme i nadále usilovat o dočasnou výjimku na jeho zavedení. Doufáme, že Komise co nejdříve předloží legislativní návrh, který přislíbila v červnu, abychom mohli rychle začít jednat a bojovat ještě razantněji proti daňovým únikům a karuselovým podvodům,“ uzavírá Andrej Babiš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva