Ministerstvo financí připravuje kompenzační bonus pro osoby v úpadku

15.01.2021 15:48 | Zprávy

Ministerstvo financí se významně přiblížilo dohodě s Evropskou komisí na možnosti poskytovat kompenzační bonus 500 Kč denně také osobám, které jsou během bonusového období v úpadku. Jednání s Komisí probíhají již od minulého roku a v současnosti směřují k umožnění vyplatit těmto osobám kompenzační bonus zpětně. Ministerstvo financí na základě aktuálního pokroku v jednání připravuje příslušnou novelu zákona o kompenzačním bonusu, která čerpání bonusu osobám v úpadku umožní. Zároveň úřad usiluje o to, aby se stejné pravidlo mohlo aplikovat na všechny programy covidové pomoci, kde to dosud nebylo možné.

Ministerstvo financí připravuje kompenzační bonus pro osoby v úpadku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí, ilustrační foto

Aktuálně platnou podmínkou čerpání kompenzačního bonusu je skutečnost, že představuje jednu z forem veřejné podpory a musí se proto řídit obecnými pravidly stanovenými právními předpisy EU. Evropská komise přitom v březnu 2020 přijala tzv. dočasný rámec, v němž nastavila explicitní podmínky pro poskytování veřejné podpory během pandemie Covid-19. Jednou z těchto podmínek je právě skutečnost, že příjemce podpory nesmí být v úpadku. „Současné omezení považuji za velmi nešťastné, protože v jeho důsledku mnoho pracovitých a podnikavých lidí, kteří se ničím neprovinili, na bonus nedosáhnou. Proto se Komisi snažíme už od loňska přesvědčit, aby nám umožnila kompenzační bonus osobám v úpadku vyplácet,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Řešením, na kterém aktuálně Ministerstvo financí se zatím neformálním souhlasem Evropské komise pracuje, je připravit novelu zákona o kompenzačním bonusu, která zmírní toto omezení pro fyzické osoby v úpadku. „Aktuálně máme s Komisí neformálně vyjednáno, že lidem, kteří jsou již ve fázi oddlužení, čerpání bonusu umožníme, a to zpětně za všech pět bonusových období. V tomto duchu připravíme novelu zákona, kterou předložím v pondělí na vládu,“ vysvětluje Schillerová a dodává: „Potvrzení výjimky s Evropskou komisí by byl úspěch nejen z pohledu kompenzačního bonusu, ale také zelená pro mé vládní kolegy, abychom se společně pokusili aplikovat tuto výjimku i na další vládní programy zaměřené na pomoc drobným podnikatelům,“ uzavírá Schillerová.

Na problematiku vyloučení osob v úpadku z veřejné podpory aktuálně upozorňuje i Kancelář veřejného ochránce práv (KVOP). Ta se zároveň vymezila proti údajné praxi Finanční správy, kdy měli být někteří žadatelé o kompenzační bonus podle některých stížností ombudsmanovi vyzýváni finančními úřady, aby vzali své žádosti zpět, protože na něj nemají nárok. V důsledku takového postupu by žadatelé ztratili možnost odvolání a pomoci například právě ze strany ombudsmana. Ministryně financí se v této souvislosti již obrátila na generální ředitelku Generálního finančního ředitelství Tatjanu Richterovou s žádostí o stanovisko. Aktuální vyjádření Finanční správy k tématu naleznete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha zahájí vypouštění plavebního kanálu Troja

10:17 MHMP: Praha zahájí vypouštění plavebního kanálu Troja

Stavba Definitivního uzávěru plavebního kanálu Troja vstoupila do své druhé fáze, při které je nutné…