Stephan Baumgartner studoval hru na fagot na curyšské konzervatoři. V letech 1967 - 1973 pokračoval ve studiu v Praze, nejprve na konzervatoři a poté na HAMU. Českou republiku si velmi zamiloval; na zahraničních turné, kde koncertuje jako hlavní fagotista komorních těles, českou hudbu a kulturu soustavně propaguje.
V roce 1979 založil Stephan Baumgartner v Curychu Galerii am Hinterberg. Prostor k umělecké realizaci zde dával hudebníkům, výtvarníků i literátům především z české emigrace. Galerie přitom nesloužila jen jako výstavní a koncertní prostor, ale také jako místo setkávání, kulturní výměny a vzájemné inspirace. Za dobu jejího trvání se tu na více než 3.000 koncertech a dalších scénických vystoupeních prezentovala široká plejáda špičkových hudebních těles i jednotlivců, kteří buď nemohli doma vystupovat, nebo je naopak nemohlo slyšet exilové publikum. V galerii proběhly také stovky výstav výtvarných děl, a to nejen etablovaných umělců. Plných 35 výtvarníků si právě zde odbylo svou výstavní premiéru.
Komunistická vláda ČSSR proto Stephanu Baumgartnerovi přidělila statut „persona non grata“ a na 8 let mu znemožnila vstup do země. Ocenění zásluh o propagaci české kultury převzal ve čtvrtek 26. dubna v refektáři dominikánského kláštera v Jilské ulici na Starém Městě v Praze z rukou náměstkyně ministra kultury Kateřiny Kalistové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jpe