Na převzetí nového letounu přímo v sídle výrobce letounů, společnosti Airbus Defence and Space S. A., se podíleli zástupci odboru vyzbrojování vzdušných sil a logistiky SVA MO s týmem specialistů z řad pozemního i létajícího personálu 24. základny dopravního letectva Praha Kbely, zástupci velitelství vzdušných sil a reprezentanti odboru dohledu nad vojenským letectvím MO.
V průběhu týdenního předávacího procesu bylo nutné zkontrolovat kompletní letadlovou dokumentaci, certifikáty, manuály a příručky. Dále byla provedena detailní prohlídka všech částí letounu a funkční zkoušky všech systémů včetně komplexních motorových zkoušek a kontrola vnitřního vybavení letounu, vybavení pro obsluhu letounu i přepravu nákladu. Kontrola funkčnosti letounu byla završena rozsáhlým přebíracím letem.
Proces přebírání letounu byl dokončen podpisem přebíracího protokolu projektovým manažerem odboru vyzbrojování vzdušných sil a logistiky SVA MO, čímž bylo úspěšně dovršeno více než čtyřleté úsilí celého týmu SVA MO.
- Kupní smlouva na pořízení dvou nových letounů CASA C-295MW byla podepsána 16. prosince 2019. Za pouhých 15, respektive 17 měsíců, byly plně operačně vybavené letouny s nejmodernějším avionickým vybavením předány Vzdušným silám AČR. Letouny doplní flotilu čtyř letounů 295M, pořízených v roce 2010. Ty v letech 2021 a 2022 projdou rozsáhlou modernizací avionických systémů.
- Letouny CASA jsou univerzálním strojem schopným transportu až devíti tun nákladu či 66 plně vybavených vojáků. Letoun umožňuje shozy materiálu v široké škále režimů a výšek, ale i výsadky osob. Od doby pořízení se letouny CASA staly páteří dopravního letectva AČR a při plnění úkolů v rámci celého světa nalétaly tisíce hodin, přepravily stovky tun materiálu, tisíce osob ať již v přepravních misích, výsadcích, dopravě humanitární pomoci nebo při převozu orgánů k transplantaci. V rámci programu MEDEVAC lze v letounech CASA přepravovat 24 ležících pacientů a dokonce celou jednotku intenzivní péče.
- AČR od roku 2013 trvale nasazuje letouny CASA v pozorovatelské misi MFO na Sinajském poloostrově, kde v náročných podmínkách dokazují svou univerzálnost a vysokou spolehlivost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.