Podle ministra obrany ČR Lubomíra Metnara našly Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko při plánování nákupu společný průsečík v podobě malorážné munice. „V současné době diskutujeme o množství, kolik jednotlivých druhů daná země bude potřebovat,“ uvedl na tiskové konferenci s tím, že ambicí ČR je tuto dohodu dotáhnout a i podepsat smlouvu do konce letošního roku.
Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď aktivitu ČR v oblasti společných akvizic uvítal: „Je čas, abychom skutečně přešli ke konkrétním krokům. (…) Věřím, že modernizační projekty, které naše státy čekají, můžeme koordinovat a pomoci tak obranným průmyslům našich zemí.“ Státy V4 by tak podle něj mohly spolupracovat například na modernizaci BVP či tanků T-72. „Dochází zde k různým průnikům, které mohou být zajímavé,“ prohlásil Naď.
Vlajkovou lodí a dalším konkrétním důkazem spolupráce visegrádské čtyřky je rovněž bojové uskupení EU, tzv. EU Battle Group a logistické velitelství V4 v Polsku. Bojové uskupení V4 by mělo být schopno pohotovosti v prvním pololetí 2023, česká armáda by do něj měla zapojit od 300 do 600 vojáků.
Představitelé ministerstev obrany Visegrádu diskutovali i o zkušenostech v zahraničních misích. Česká republika vidí společný potenciál především v Pobaltí, Slovensko by se po vzoru ČR také rádo orientovalo na oblast Afriky. „To v minulosti nebylo. Mohu potvrdit, že velmi intenzivně komunikujeme s Českou republikou o možném společném působení, například v rámci mise EUTM.“
Státy V4 si také v reakci na změny bezpečnostního prostředí v posledních letech předsevzaly, že aktualizují východiska obranné spolupráce v nové Dlouhodobé vizi obranné spolupráce. Předešlý dokument byl beze změn od roku 2014. Náměstek polského ministra obrany Pawel Woźny považuje aktualizovanou vizi za důležitý strategický dokument a základ pro polské předsednictví V4.
České předsednictví bylo úspěšné
Navzdory složité situaci, se kterou se nejen evropské země musely v uplynulých měsících potýkat, bylo podle všech členů iniciativy V4 české předsednictví úspěšné: „Prokázalo se, že tyto čtyři země jsou ve všech aspektech schopné spolupracovat velmi efektivně a je to důkaz, že jsou připraveny a odhodlány převzít svůj díl odpovědnosti za udržování míru a stability v Evropě. A to je také důvod, proč Visegrádská čtyřka vznikla,“ shrnul za všechny účastníky maďarský ministr obrany Tibor Benkö.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva