Podepsaná bilaterální smlouva upravuje právní podmínky vzájemného vydávání osob k trestnímu stíhání a k výkonu trestu odnětí svobody. Práce spojené s přijetím této Smlouvy byly zahájeny v roce 1992, takže proces sjednání této smlouvy trval neuvěřitelných třicet let. Dokončení ratifikačního procesu Smlouvy napomůže účinnější vymahatelnosti práva orgány činnými v trestním řízení. Po podpisu bude nyní následovat projednání smluvního instrumentu parlamenty obou zemí.
Neexistence dvoustranné bilaterální smlouvy doposud tvořila určitý limit vzájemné spolupráce mezi oběma státy v oblasti vydávání. Tento problém vznikl v důsledku negativního stanoviska, které Austrálie zaujala po rozdělení ČSFR v roce 1992 k další vzájemné aplikaci Smlouvy mezi republikou Československou a Spojeným královstvím Velké Británie a Irska o vzájemném vydávání zločinců ze dne 11. 11. 1925 ve znění Protokolu ke smlouvě ze dne 4. 6. 1926, jako dvoustranného smluvního základu vydávání mezi Austrálií a Českou republikou.
Po tomto datu byly zaznamenány případy, kdy se pachatelé vyhýbali pobytem v Austrálii trestnímu stíhání za trestné činy spáchané v České republice, avšak Austrálie jejich vydání odmítala až do doby, než bude sjednána dvoustranná mezinárodní smlouva.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva