Velvyslanec Archer náměstka Kulhánka ujistil, že posunutí termínu brexitu na vzájemných dohodách nic nemění. O tomtéž ujistil britského velvyslance i náměstek Kulhánek. Ochrana práv občanů ČR v Británii je tak zajištěna, stejně jako ČR díky brexitovému zákonu chrání práva Britů v ČR. „S panem velvyslancem jsme se ujistili, že ať už vyjednávání o brexitu dopadne jakkoliv, naše dohody platí a to se týká i dosud výborné spolupráce resortu vnitra s britskou stranou v oblasti vnitřní bezpečnosti,“ uvedl Jakub Kulhánek.
Velvyslanec Archer také na schůzce ocenil zákon, který ČR v souvislost s brexitem na ochranu Britů v ČR přijala. Vznik tzv. brexitového zákona prosadil Jan Hamáček vzhledem k nejasné situaci ohledně vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU. Zákon je vázaný k termínu odchodu Velké Británie z EU, nikoliv ke konkrétnímu datu, proto posunutí brexitu nemá na jeho účinnost vliv.
Lex brexit
Zákon v případě tvrdého brexitu garantuje Britům v ČR ve vybraných oblastech dočasně obdobná práva, která mají občané EU. Zákon řeší např. dílčí otázky spojené s pobytem, uzavíráním manželství, nabýváním občanství ČR nebo přístupem na trh práce. Zásadní také je, že garancí současných podmínek Britů u nás chráníme zároveň 40 000 našich občanů ve Spojeném království.
Představitelé MV včetně ministra a náměstků informují o dopadech případného brexitu bez dohody britské občany žijící v ČR i zástupce ambasády pravidelně, a to i na základě dohody Jana Hamáčka s velvyslancem Archerem. Kromě zveřejňování zásadních dokumentů v anglickém jazyce (ZDE) a osobních schůzek využívá MV také živé vysílání na sociálních sítích (ZDE).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva