Ministerstvo vnitra: Posunutí brexitu nic nemění, práva našich občanů v Británii jsou zajištěna

29.03.2019 13:46 | Zprávy

Náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek se 28. března 2019 sešel z pověření šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) s britským velvyslancem Nickem Archerem. Tématem schůzky byla aktuální situace kolem brexitu a s tím spojené ochrany českých občanů žijících v Británii a ochrany britských občanů v ČR.

Ministerstvo vnitra: Posunutí brexitu nic nemění, práva našich občanů v Británii jsou zajištěna
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR

Velvyslanec Archer náměstka Kulhánka ujistil, že posunutí termínu brexitu na vzájemných dohodách nic nemění. O tomtéž ujistil britského velvyslance i náměstek Kulhánek. Ochrana práv občanů ČR v Británii je tak zajištěna, stejně jako ČR díky brexitovému zákonu chrání práva Britů v ČR. „S panem velvyslancem jsme se ujistili, že ať už vyjednávání o brexitu dopadne jakkoliv, naše dohody platí a to se týká i dosud výborné spolupráce resortu vnitra s britskou stranou v oblasti vnitřní bezpečnosti,“ uvedl Jakub Kulhánek.

Velvyslanec Archer také na schůzce ocenil zákon, který ČR v souvislost s brexitem na ochranu Britů v ČR přijala. Vznik tzv. brexitového zákona prosadil Jan Hamáček vzhledem k nejasné situaci ohledně vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU. Zákon je vázaný k termínu odchodu Velké Británie z EU, nikoliv ke konkrétnímu datu, proto posunutí brexitu nemá na jeho účinnost vliv.

Lex brexit

Zákon v případě tvrdého brexitu garantuje Britům v ČR ve vybraných oblastech dočasně obdobná práva, která mají občané EU. Zákon řeší např. dílčí otázky spojené s pobytem, uzavíráním manželství, nabýváním občanství ČR nebo přístupem na trh práce. Zásadní také je, že garancí současných podmínek Britů u nás chráníme zároveň 40 000 našich občanů ve Spojeném království.

Představitelé MV včetně ministra a náměstků informují o dopadech případného brexitu bez dohody britské občany žijící v ČR i zástupce ambasády pravidelně, a to i na základě dohody Jana Hamáčka s velvyslancem Archerem. Kromě zveřejňování zásadních dokumentů v anglickém jazyce (ZDE) a osobních schůzek využívá MV také živé vysílání na sociálních sítích (ZDE).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

7:14 České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

Tento týden uplynulo 20 let od vytvoření posledního českého železničního rychlostního rekordu 237,04…