V případě nutných cest doporučuje MZV ČR k pohybu v zemi přistupovat s vysokou osobní opatrností (např. necestovat sám/sama či s neznámými osobami, vyhýbat se zapojení do lokálních sporů či demonstrací, důsledně dodržovat bezpečnostní pokyny libanonské armády, policie a místních úřadů, atd.). Při zvažování cest je třeba brát v úvahu vedle přetrvávající možnosti teroristických útoků např. nebezpečí běžné kriminality (vysoký počet neregistrovaných zbraní, apod.) či místní způsob řízení motorových vozidel. I momentálně příznivá situace se může v řádu hodin změnit a Velvyslanectví ČR v Bejrútu nemůže garantovat osobní bezpečnost cestovatelů. Nedoporučuje se individuální turistika po zemi, zejména mimo turistická centra.
MZV ČR dále doporučuje vyhnout se rizikovým oblastem - pohraničním regionům se Sýrií na východě a severu země (údolí Bekáa, regiony severně od Baalbeku), oblastem na jihu země (hraniční regiony s Izraelem) a jihozápadní oblasti Bejrútu. Všeobecně platí doporučení vyhýbat se místům s vyšší koncentrací uprchlíků (opět sever země, jižní část Bejrútu a jih země). Specificky to platí pro palestinské uprchlické tábory (např. tábory Ain al-Hilweh, Burj al-Barajneh, ale i jinde), které nejsou kontrolovány libanonskými ozbrojenými silami.
V jižních oblastech Libanonu platí zvláštní bezpečnostní režim - oblast je pod kontrolou jednotek OSN (UNIFIL) a vstup je možný pouze na povolení (výjimkou je metropole Tyr/Sur).
V souvislosti s vývojem v regionu je v zemi možné vyšší riziko veřejných nepokojů. V případech nutných cest občanů ČR po Libanonu je důležité průběžně sledovat okamžitou situaci v místě.
Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD (ZDE).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva