Ministerstvo zahraničí: Lídři NATO schválili na summitu novou strategickou koncepci

30.06.2022 10:57 | Tisková zpráva

Na jednání ve středu 29. června přijali lídři NATO novou strategickou koncepci NATO. V dokumentu je Rusko označené jako největší přímá hrozba pro naši bezpečnost. Nechybí ani pojmenování dalších výzev pro euroatlantickou bezpečnost včetně Číny.

Ministerstvo zahraničí: Lídři NATO schválili na summitu novou strategickou koncepci
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Alianční země se také shodly na podepsání přístupových protokolů s Finskem a Švédskem. Tohoto jednání se šéf české diplomacie účastnil společně s premiérem Petrem Fialou a ministryní obrany Janou Černochovou.

„Pro Česko je významné, že dnes Severoatlantická aliance přijala strategickou koncepci NATO. Je to druhý klíčový dokument tohoto typu, který jsme přijali. První byl Strategický kompas, který jsme přijali na úrovni EU. Pro Česko to otevírá příležitost přehodnotit vlastní strategické dokumenty. Jednota, kterou NATO prezentuje je zásadní. Je to skutečně špatná zpráva pro Vladimíra Putina“, řekl ministr J. Lipavský na tiskové konferenci pro novináře.

Nová strategická koncepce jasně odráží přístup Aliance vůči Rusku. V dosavadní koncepci z roku 2010 se s Ruskem jednalo jako s partnerem, zatímco nyní se v důsledku agrese na Ukrajině stalo Rusko přímou bezpečnostní hrozbou. Alianční země se také shodly na podepsání přístupových protokolů s Finskem a Švédskem poté, co Turecko stáhlo své výhrady proti vstupu obou zemí do Aliance. Lídři ve středu dále jednali o posílení východního křídla Severoatlantické aliance. Shodli se, že jeho posílení je klíčové a schválili příslušný dokument upravující další postup. NATO se také zavázalo zajistit dostatečné síly k posílení východního křídla v závislosti na dalším vývoji situace.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se k jednání lídrů na summitu NATO připojil prostřednictvím videopřenosu. Vyzval členské státy NATO, aby Ukrajině poskytly další zbraně a peníze potřebné k obraně. Apeloval také na pokračování alianční politiky otevřených dveří.

Kromě neformálních jednání ministrů zahraničí NATO absolvoval ministr Lipavský také řadu bilaterálních schůzek. Diskutoval s islandskou ministryní zahraničí T.K.R. Gylfadóttir, britskou ministryní Liz Truss nebo slovinskou kolegyní T. Fajon. Ve čtvrtek 30. června čeká ministra Lipavského s premiérem Fialou jednání s prezidentem Jižní Koreje, bilaterální schůzka s norskou kolegyní A. Huitfeldt a schůzka s ministrem zahraničních věcí Mauretánie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Národní park České Švýcarsko posiluje požární prevenci

22:28 Ústecký kraj: Národní park České Švýcarsko posiluje požární prevenci

Národní park České Švýcarsko v reakci na požár z roku 2022 významně posílil požární prevenci. Realiz…