Ministerstvo zahraničí: Ministr Kulhánek podpořil české firmy v USA

24.09.2021 10:57 | Tisková zpráva

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) v New Yorku a Bostonu navštívil české firmy a americké podniky s českou stopou. Ve čtvrtek večer vystoupil s národním projevem na Valném shromáždění OSN.

Ministerstvo zahraničí: Ministr Kulhánek podpořil české firmy v USA
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

V programu byl zařazen jako první ministr zahraničí, zatímco v uplynulých dvou dnech vystupovali prezidenti a premiéři členských států Organizace spojených národů. Program v sídle OSN na Manhattanu bude pokračovat až do pondělí.

Ministr zahraničí navštívil nový stopatrový mrakodrap One Vanderbilt, který česká firma Sharry vybavila mobilní aplikací. Ta umožňuje návštěvníkům a rezidentům zaparkovat, vyjet výtahem do kanceláře nebo na střechu anebo třeba objednat kávu z místního bistra. „Jsem nadšen novou stavbou, která je dominantou New Yorku. Obzvlášť pyšný jsem ale na českou firmu Sharry, která je příkladem vynalézavosti a podnikavosti skupiny mladých lidí, kteří pronikli do velkého světa a mají tady jednoznačný úspěch. Jejich aplikaci využijí v dalších více než 20 mrakodrapech v New Yorku,“ uvedl Jakub Kulhánek. „Je to také důkaz, že po složitých 18 měsících, kdy se do Spojených států až na výjimky nedalo z Evropy přicestovat, konečně mohou české firmy znovu nabízet své služby a produkty tomuto extrémně otevřenému, ale zároveň náročnému trhu,“ uvedl šéf české diplomacie.

Ještě před projevem ministr zahraničí jednal s gruzínským vicepremiérem a ministrem zahraničí Davidem Zalkaliani. Diskutovali o připravovaném summitu EU se státy Východního partnerství. Agendě OSN a roli České republiky se pak bude věnovat na schůzkách s vedením sekretariátu OSN – potká se mimo jiné s vrcholným představitelem OSN pro boj s terorismem Vladimirem Voronkovem.

Ve středu ministr zamířil do Bostonu, kde navštívil nejprestižnější technickou univerzitu světa – Massachusettský technologický institut (MIT). Setkal se s guvernérem Charliem Bakerem, s nímž hovořil o spolupráci mezi firmami, univerzitami a vědeckými institucemi. Také diskutovali o covidu, přičemž Massachusetts je druhým nejvíce proočkovaným státem USA. Navštívil dvě firmy s českou stopou Thermo Fischer Scientific, která svá měřící a diagnostická zařízení vyrábí také v Brně, a Sotio, která vyvíjí léky proti rakovině.

V Bostonu se sešel s trojicí úspěšných Čechů působících v oblasti medicíny a vědy. Neurolog zabývající se výzkumem Alzheimerovy nemoci Martin Tolar, plastický chirurg Bohdan Pomahač a Klára Jelínková, která nastupuje na post viceprezidentky Harvardovy univerzity, hovořili s ministrem o pozici ČR v zahraničí nebo jejich zkušenostech s pandemií covid-19. „Jsem velkým obdivovatelem českých vědců a lékařů, mám respekt k jejich práci a nasazení. Takové lidi jednoznačně potřebujeme a byl bych moc rád, kdyby se o jejich úspěších v USA co nejvíce vědělo a mluvilo i v ČR,“ uvedl ministr zahraničí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…