Ministerstvo zdravotnictví: Epidemie horečky Dengue ve francouzském Réunionu

06.05.2018 11:21 | Zprávy

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) publikovalo 16. dubna 2018 Rychlé hodnocení rizik, ve kterém upozorňuje na neobvykle rozsáhlou epidemii horečky Dengue, probíhající ve francouzském zámořském regionu Réunion. Za hlavního přenašeče horečky Dengue se v této oblasti považuje komár Aedes albopictus. Předpokládá se, že v nadcházejících týdnech může tato epidemie zesilovat a očekává se další přenos alespoň do začátku zimy (červenec až září).

Ministerstvo zdravotnictví: Epidemie horečky Dengue ve francouzském Réunionu
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Riziko přenosu viru Dengue v Evropě je spojeno s dovozem viru prostřednictvím nakažených osob do oblastí s příslušnými aktivními vektory, tj. komáry Aedes albopictus, především v oblasti Středozemního moře, a komáry Aedes aegypti na Madeiře.

Během období vysoké aktivity komárů v jižní Evropě je důležité včasné odhalení importovaných případů k zabránění místního přenosu. Cestovatelům vracejícím se z oblastí, kde dochází k přenosu horečky Dengue, se doporučuje vyhledat lékaře, jestliže se objeví příznaky horečky Dengue během prvních dvou týdnů po návratu.

Horečka dengue je onemocnění, kterou způsobuje virus Dengue přenášený komáry (nejčastěji Aedes aegypti). Virus se nepřenáší přímo z člověka na člověka, s výjimkou případů krevní transfuze nebo transplantace orgánů a tkání. Většina infekcí probíhá bez příznaků nebo se vyskytuje mírně zvýšená teplota. V některých případech se objevuje náhlý nárůst horečky, který trvá 2-7 dní, spolu s bolestí hlavy, bolestí kloubů a výskytem kožní vyrážky. U méně než 5 % případů probíhá závažná forma, která může končit i smrtí. V současné době neexistuje proti horečce Dengue očkování a léčba probíhá symptomaticky.

Prevence spočívá v ochraně proti kousnutí komárem, obzvlášť při východu a západu slunce, kdy jsou komáři nejaktivnější; tato opatření zahrnují zejména používání repelentů, nošení oblečení, které minimalizuje vystavení pokožky vektorům, spaní ve stíněných/klimatizovaných místnostech a používání sítí proti hmyzu.

Výskyt komára Aedes albopictus (leden 2018):

Zdroj ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Plánujeme v roce 2025 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem

7:16 Český rozhlas: Plánujeme v roce 2025 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem

Rada Českého rozhlasu dnes na svém zasedání schválila rozpočet ČRo na rok 2025. Rozpočet je sestaven…