Riziko přenosu viru Dengue v Evropě je spojeno s dovozem viru prostřednictvím nakažených osob do oblastí s příslušnými aktivními vektory, tj. komáry Aedes albopictus, především v oblasti Středozemního moře, a komáry Aedes aegypti na Madeiře.
Během období vysoké aktivity komárů v jižní Evropě je důležité včasné odhalení importovaných případů k zabránění místního přenosu. Cestovatelům vracejícím se z oblastí, kde dochází k přenosu horečky Dengue, se doporučuje vyhledat lékaře, jestliže se objeví příznaky horečky Dengue během prvních dvou týdnů po návratu.
Horečka dengue je onemocnění, kterou způsobuje virus Dengue přenášený komáry (nejčastěji Aedes aegypti). Virus se nepřenáší přímo z člověka na člověka, s výjimkou případů krevní transfuze nebo transplantace orgánů a tkání. Většina infekcí probíhá bez příznaků nebo se vyskytuje mírně zvýšená teplota. V některých případech se objevuje náhlý nárůst horečky, který trvá 2-7 dní, spolu s bolestí hlavy, bolestí kloubů a výskytem kožní vyrážky. U méně než 5 % případů probíhá závažná forma, která může končit i smrtí. V současné době neexistuje proti horečce Dengue očkování a léčba probíhá symptomaticky.
Prevence spočívá v ochraně proti kousnutí komárem, obzvlášť při východu a západu slunce, kdy jsou komáři nejaktivnější; tato opatření zahrnují zejména používání repelentů, nošení oblečení, které minimalizuje vystavení pokožky vektorům, spaní ve stíněných/klimatizovaných místnostech a používání sítí proti hmyzu.
Výskyt komára Aedes albopictus (leden 2018):
Zdroj ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva