Ministerstvo zdravotnictví: Ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy v pondělí vypadne Rumunsko, Tunisko se na něj naopak zařadí

02.08.2020 18:14 | Zprávy

Ministerstvo zdravotnictví z dostupných dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhodnotilo epidemiologickou situaci a aktualizovalo seznam zemí s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19.

Ministerstvo zdravotnictví: Ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy v pondělí vypadne Rumunsko, Tunisko se na něj naopak zařadí
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Z kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy vypadne s účinností od pondělí 3. srpna 2020 Rumunsko a při návratu bude nutné absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do karantény. Nízké riziko nákazy je nově naopak v Tunisku. Povinnost dokládat negativní test budou mít zaměstnanci ze Španělska.

Čeští občané a cizinci, kteří přicestují z Rumunska, se musí od pondělí hlásit příslušné krajské hygienické stanici a absolvovat test na covid-19, nebo podstoupit karanténu.

Stejné opatření platí také pro všechny země, které nefigurují v seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy – většina mimoevropských zemí.

Žádné povinnosti při návratu nebudou mít naopak čeští občané, kteří přicestují z Tuniska. To se od pondělí zařadí mezi země s nízkým rizikem nákazy.

Zaměstnavatelé musí vyžadovat negativní test na covid-19 od zaměstnanců z Bulharska, Portugalska, Lucemburska, Švédska, Rumunska a od pondělí také od zaměstnanců ze Španělska. Výsledek testu musí být z území ČR a nesmí být starší 4 dnů.

Toto pravidlo platí rovněž pro země neuvedené na seznamu s nízkým rizikem výskytu onemocnění covid-19 (většina zemí mimo EU). Týká se také státních příslušníků těchto zemí, kteří pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území těchto států. Pokud tyto osoby test nepředloží, není možné je pustit do provozoven a pracoviště daného zaměstnavatele. Výjimku tvoří osoby, které Českou republikou pouze projíždí a nezdrží se déle než 12 hodin.

Nutnost mít negativní test na covid-19 ze strany zahraničních pracovníků z některých zemí je reakcí na zvýšené počty případů nákazy, ke kterým u zahraničních pracovníků dochází. Další zhodnocení epidemiologické situace bude provedeno za týden.

Ve všech zemích EU+ mimo Rumunsko nyní panuje nízké riziko nákazy (zelená barva semaforu), státy však evidují stejně jako ČR lokální ohniska. Na české občany se při návratu z těchto zemí nevztahují žádná omezení. V lokálních ohniscích je však zvýšené epidemiologické riziko, proto by tuto skutečnost měli občané při plánování svých cest brát v úvahu.

Pokud by se epidemiologická situace zhoršila, zejména pak ve Španělsku, Švédsku, Bulharsku a Portugalsku, mohly by být tyto státy v krátké době vyřazeny ze seznamu států s nízkým rizikem nákazy. Seznam lokálních ohnisek v rámci EU naleznete níže. Mapu EU dle epidemiologické situace naleznete na webu koronavirus.mzcr.cz. Další informace ohledně cestování z a do zemí mimo EU naleznete na stránkách MZV ČR.

Ministerstvo zdravotnictví také s účinností od pondělí 3. srpna umožňuje cizincům, je-li vstup v zájmu České republiky a potvrdí-li to dopisem příslušný ministr, nejen krátkodobé, ale i delší pobyty, což se týká zejména zahraničních sportovců.

Opatření také nově umožňuje podrobit PCR testu na přítomnost onemocnění COVID-19 nelegálně pobývající cizince, a to ve Zdravotnickém zařízení Ministerstva vnitra. Jedná se o cizince ze třetích zemí, kteří do České republiky přicestovali v rozporu s podmínkami danými ochranným opatřením a byli zajištěni Policií ČR. Test proběhne před umístěním do zařízení pro zajištění cizinců nebo bezprostředně po umístění do zařízení. Cílem je zamezit šíření infekce mezi cizinci zajištěnými v zařízení nebo mezi osobami na cestě do domovské země.

Rizikové regiony v evropských státech

V rámci aktuální epidemiologické situace onemocnění COVID-19 považujeme za rizikové regiony v jednotlivých státech:

Rakousko:

  • Horní Rakousy
  • Vídeň

Švýcarsko:

  • Ženeva

Švédsko:

  • Västerbotten
  • Västra
  • Götaland
  • Gävleborg

Bulharsko:

  • Sofie
  • Varna
  • Plovdiv

Chorvatsko:

  • Vukovarsko-sremská župa
  • Záhřebská župa
  • Osijecko-baranjská župa
  • Splitsko-dalmatská župa

Španělsko:

  • Katalánsko
  • Aragón
  • Navarra
  • Baskicko

Portugalsko:

  • Lisabon

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

S výběrem strategického partnera Balíkovny pomůže České poště společnost Roklen

16:09 S výběrem strategického partnera Balíkovny pomůže České poště společnost Roklen

Česká pošta pokračuje ve své transformaci, jejímž cílem je oddělit komerční služby od těch veřejného…