Po pěti letech se v Česku opět objevil africký mor prasat. Místo nálezu uhynulého selete prasete divokého se nachází v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku v blízkosti hranic s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje. Nákaza AMP je dále potvrzena v Německu, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku, Itálii, Srbsku, Estonsku, Lotyšsku a Litvě.
Nejvážnějším rizikem je šíření nákazy do chovů prasat domácích, v Evropě bylo v období 21. až 28. listopadu hlášeno celkem 7 ohnisek AMP v chovech domácích prasat (Rumunsko, Severní Makedonie).
„České republice se podařilo v minulosti africký mor prasat vymýtit, v okolních státech se však nedaří nákazu tlumit, byla otázka času, kde se nemoc objeví opět u nás. Státní veterinární správa přijala již řadu opatření, která mají minimalizovat šíření nákazy a zabránit tomu, aby se dostala do chovů prasat domácích,“ řekl Petr Jílek, náměstek sekce ekologického zemědělství, komodit, výzkumu a vzdělávání Ministerstva zemědělství.
Státní veterinární správa vymezila takzvané pásmo infekce kolem místa nákazy. V oblasti o výměře bezmála 200 km2 nařídila SVS mimořádná veterinární opatření (více ZDE). V jejich rámci bude mimo jiné zakázán lov zvěře a krmení prasat divokých. V této oblasti je také dočasně omezen pohyb obyvatelstva v přírodě. Ústřední nákazová komise v boji s AMP doporučila důsledné vyhledávání uhynulých kusů a jejich včasné odklízení, k čemuž jsou lovci motivováni nálezným 3000 Kč za kus.
Druhým tématem, které ÚNK diskutovala, byl aktuální výskyt ptačí chřipky. V České republice bylo po více než sedmi měsících potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky, které se objevilo ve velkochovu kachen na výkrm ve Frahelži na Jindřichohradecku. Drůbež v chovu byla utracena. Kolem ohniska bylo vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která omezila přesuny drůbeže a zakázala pořádní hromadných akcích jako jsou výstavy ptactva, které představují riziko šíření nákazy.
Jednání se kromě stálých členů a zástupců MZe a Státní veterinární správy účastnili zástupci Lesů ČR, Ministerstva vnitra, Ministerstva zdravotnictví, Policie ČR, Správy státních hmotných rezerv, České inspekce životního prostředí, Komory veterinárních lékařů, Českého svazu zpracovatelů masa a Svazu chovatelů prasat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva