Ministerstvo životního prostředí: V Loučni se už popáté diskutovalo o čisté mobilitě

18.04.2018 16:28 | Zprávy

Ministerstvo životního prostředí uspořádalo pátý ročník konference čisté mobility v Loučni, která se již tradičně zaměřila na plnění Národního akčního plánu čisté mobility, finanční podporu ze strany jednotlivých resortů a představení nových trendů. Konference se zúčastnilo téměř 150 odborníků ze státní správy, oblasti automotive, energetických společností a odborných asociací.

Ministerstvo životního prostředí: V Loučni se už popáté diskutovalo o čisté mobilitě
Foto: mzp.cz
Popisek: Ministerstvo životního prostředí ČR

„Cílem společného setkání je představení aktivit jednotlivých resortů v oblasti podpory čisté mobility a shrnutí plnění úkolů, které vyplývají z Národního akčního plánu čisté mobility. Silniční doprava - zejména ve městech – zůstává i nadále hlavním zdrojem emisí zdraví škodlivých látek do ovzduší. Rychlý nástup alternativních forem pohonů je v současnosti nezpochybnitelný a naším úkolem je vytvářet podmínky pro jeho další rozvoj,“ vysvětluje náměstek ministra životního prostředí pro řízení sekce politiky životního prostředí a mezinárodních vztahů Vladislav Smrž.

Velmi živě se debatovalo např. o plánech Evropské komise v oblasti snižování produkce CO2, které byly zveřejněny v rámci 2. mobilního balíčku v listopadu 2017.

Vedle elektromobility byla pozornost věnována vodíkovým technologiím a stavbě nových vodíkových plnicích stanic. Již v příštím roce by mělo být postaveno prvních cca 5-6 veřejně přístupných vodíkových stanic. Právě plnicí vodíková infrastruktura je zásadním předpokladem pro to, aby v ČR vznikla nabídka ze strany výrobců automobilů. V Loučni byl poprvé představen automobil s vodíkovým pohonem v segmentu SUV, který vyrábí elektrický proud v palivovém článku prostřednictvím reakce vodíku se vzduchem, kdy jediným vedlejším produktem je čistá voda.

Nechyběly ani informace z oblasti CNG, kde je budoucnost využití tohoto paliva spojena s využitím biomethanu. Tímto procesem by se tak stal z tohoto paliva obnovitelný zdroj energie v dopravě.

Ministerstvo životního prostředí představilo podpůrné programy z Národního programu Životní prostředí, např. podporu nákupu automobilů s alternativním pohonem pro obce, kraje a organizace jimi zřízené, výzvu na osvětu čisté mobility pro statutární města a kraje či projekty komplementárního programu LIFE.

Podpora alternativních pohonů však není jediným možným nástrojem zlepšení emisí v oblasti dopravy. Ideální je samozřejmě vyměnit vozidlo za městskou hromadnou dopravu, případně jiný nemotorový prostředek. Na vzestupu jsou také nové formy mobility z pohledu (NE)vlastnictví dopravního prostředku – carsharing, bikesharing. „Nicméně je zřejmé, že počet automobilů stále roste, v ČR jezdí cca 5,7 mil. osobních vozidel s konvenčním pohonem. U části těchto vozidel nás velmi trápí nekvalitní, případně nefunkční či vymontované filtry pevných částic. Zde vidím velký prostor pro zlepšení tohoto stavu,“ doplňuje náměstek Smrž.

Na prezentace z konference se můžete podívat ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Všechny smlouvy z letošního lesnického tendru jsou uzavřené

22:08 Lesy ČR: Všechny smlouvy z letošního lesnického tendru jsou uzavřené

Celkem dvanáct smluv, které vzešly z letošního lesnického tendru, jsou s dodavateli prací a služeb v…