Miroslava Symonová vystudovala restaurování knižní vazby, jemuž se pak soustavně věnovala jak v někdejší Státní knihovně Klementinum, tak ve vlastním restaurátorském ateliéru ve Vídni, kam po srpnu 1968 s manželem emigrovala. Zde svůj umělecký záběr rozšířila na grafiku a malbu. Svá díl prezentovala na evropských i světových výstavách, mj. v Norimberku, Vídni, Curychu, ale také San Franciscu. Její práce jsou zastoupeny ve sbírkách řady českých i rakouských galerií.
Josef Symon proslul jako sochař a návrhář. Patří k nejvýznamnějším umělcům, kteří v posledních desetiletích XX. století utvářeli proslulý český šperk a jak designem, tak technikou zpracování je posunuli do nového milénia. Vytvořil rovněž řadu soch, plastik a děl religiózního charakteru. Vystavoval v mnoha galeriích v Česku i Rakousku, je držitelem řady prestižních uměleckých cen včetně zlaté medaile a bavorské státní ceny či diplomu ze světové výstavy Expo Montreal.
Oba manželé se podíleli na organizaci několika mezinárodních konferencí a sympozií, mj. Crafts Tommorow ve Vídni v roce 1980. Po nuceném odchodu z vlasti soustavně podporovali další české umělce, pro které se Vídeň stala útočištěm v jejich emigraci; současně udržovali styky také s těmi, kdo do zahraničí odejít nemohli, a zprostředkovali jim kontakt s evropským uměleckým světem. Mnoho jejich prací se zabývá tématem svobody.
Info o ocenění:
Od roku 2000 ministři kultury oceňují rezortní medailí ARTIS BOHEMIAE AMICIS významné osoby, které cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí.
Medaile Artis Bohemiae Amicis je určena k ocenění dlouhodobé a významné činnosti fyzické osoby, jež cílevědomě přispěla nebo přispívá k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí, ať již svou vlastní systematickou uměleckou činností nebo mimořádným uměleckým výkonem, sponzorstvím, zprostředkovatelstvím a propagací kulturního dědictví včetně lidového umění, soudobé umělecké a literární tvorby a umělecké interpretace, uměnovědy a kritiky nebo soudobého českého kulturního dění a jeho dějin obecně. Pokud jde o ocenění právnické osoby, Medaile se uděluje za zásluhy o systematickou prezentaci a poznání materiálního i nemateriálního kulturního dědictví v tuzemsku i v zahraničí nebo o systematickou prezentaci a poznání soudobých děl hudebních, literárních včetně literatury faktu a poezie, dramatických a scénografických, filmových, fotografických, dále děl volného a užitého umění včetně designu, uměleckého i lidového řemesla a děl uměnovědných, jakož i za systematickou prezentaci soudobého českého umění interpretačního. Autorem výtvarného návrhu medaile, v podobě, již má od roku 2010, je MgA. Adam Kovalčík.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva