Ministři spravedlnosti o modernizaci přeshraniční soudní spolupráce v civilních věcech

03.12.2019 18:48 | Zprávy

Ve dnech 2. a 3. prosince zasedala v Bruselu Rada ministrů pro spravedlnost a vnitřní věci. Delegaci Ministerstva spravedlnosti vedl náměstek pro legislativu Michal Franěk, který podpořil kroky k modernizaci a elektronizaci spolupráce mezi jednotlivými členskými zeměmi. Na Radě se také představila budoucí nejvyšší evropská veřejná žalobkyně.

Ministři spravedlnosti o modernizaci přeshraniční soudní spolupráce v civilních věcech
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Mezi nejvýznamnější projednané body justiční části patří revize dvou nařízení o justiční spolupráci v občanskoprávních věcech. Jde o nařízení o doručování soudních a mimosoudních písemností a nařízení o přeshraničním provádění dokazování v civilních věcech. Nová podoba těchto předpisů by v budoucnu měla usnadnit a urychlit komunikaci mezi soudy členských států tím, že bude probíhat elektronicky. Pro přeshraniční výslechy by se měly více využívat videokonference, v neposlední řadě by nové nařízení o doručování mělo umožňovat spolupráci příslušných orgánů při zjišťování adres osob, kterým se soudní písemnosti ze zahraničí doručují.

Ministři rovněž přijali troje „závěry“: o právech obětí trestných činů, o alternativách k detencím či o budoucnosti civilní justice. Na Radě se také představila budoucí nejvyšší evropská veřejná žalobkyně Laura Kövesi. Komise informovala o přípravách na zahájení činnosti Úřadu nejvyššího státního žalobce, k němuž by mělo dojít na konci roku 2020. Během pracovního oběda se pak diskutovalo o možnostech Rady pro justici zavést monitorovací mechanizmus pro dodržování principů právního státu ve členských státech se zaměřením na justici.

„Podporujeme modernizaci a elektronizaci spolupráce soudů napříč členskými státy. Jsme přesvědčeni, že to přispěje k urychlení doručování a dokazování a v důsledku k posílení ochrany práv účastníků řízení,“ uvedl. V debatě o zřízení Úřadu nejvyššího evropského veřejného žalobce dodal, že jedním z klíčových úkolů nadcházejícího období bude vytvořit funkční a bezpečný systém správy případů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Legislativní novinky jsou pro podnikatele přínosem, další změny očekávají během roku

16:08 Hospodářská komora: Legislativní novinky jsou pro podnikatele přínosem, další změny očekávají během roku

S počátkem roku vstoupila v platnost řada legislativních změn, které ovlivní podnikatelské prostředí…