Tématem jednání bude rovněž modernizace české armády a spolupráce v dalších oblastech. Hlavním cílem cesty, kromě zmíněného jednání, je však repatriace ostatků brigádního generála Františka Moravce, jednoho z největších českých legionářů, odbojářů a především zpravodajců.
Plánovaného jednání v Pentagonu se za resort obrany zúčastní rovněž náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie Jan Havránek a náměstkyně pro řízení sekce ekonomické Blanka Cupáková. Kromě aktuální situace na Ukrajině se bude diskutovat záměr uzavřít bilaterální dohodu o obranné spolupráci, výše zmíněnou DCA. Smlouvu, která má mj. upravovat právní postavení amerických vojáků, pokud by byla nutná jejich krátkodobá přítomnost v dané zemi, má v tuto chvíli s USA uzavřeno 24 z 30 spojenců v NATO, včetně zemí bývalého východního bloku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva